Borsaya yine mi operasyon: İnce değil, badem bıyıklılar bilir…

İris Cibre

Pay senedi yatırımcısı 5.03 milyon ile dün rekor kırdı. Yatırımcı sayısı artarken Yılbaşından bugüne yatırımcıların portföy pahası ise yüzde 7,5 düştü.

Halka arzlar son sürat devam ederken yatırımcı akınına da taban hazırlıyor.

Borsada yatırımcı toplamının yüzde 93’ünün portföyü toplam portföyün yalnızca yüzde 6.7’sine sahip ve toplam yatırımcının yüzde 3.7’si ise toplam portföy pahasının yüzde 90’ına sahip diyerek, daha evvelki yazılarımda verileri açıklamıştım.

Yani, tekrar etmek gerekirse borsanın istikametine çok küçük bir zümre karar verebilecek güçte.

Bu zümre vakit zaman sabit desenler oluşturuyor, mesela. Sabah piyasaya satışla başlayıp kapanışta almak ya da karşıtı hareketleri günlerce tekrarlayıp bozuyorlar. Başı çekenlerden biri de Bank of America’da süreç yapan robotlu amca. Zannetmeyin ki bu amca dış güç, bu amca badem bıyıklı, yerli ulusal. Nereden biliyorsun derseniz; bilmiyorum, bildiğim yabancı yatırımcı hareketleri ve bu “bugün al piyasayı üst çek, sonraki gün üstten sat” taktiği yabancı yatırımcı hareketi değil. Hususun öbür bir tarafı, bu hareketler ile önemli getiriler elde edebiliyor ya da bazen öteki kurumlardaki süreçlere likidite sağlama vazifesi görüyor.

Asıl sorun yabancı ya da yerli olması da değil. Tek bir hesap, tek başına piyasanın istikametini etkileyebilecek kuvvette hareketler yapabiliyor, Janjanlı camlı, 65 milyar TL harcanmış plazalardan oluşan finans merkezimizin nadide çiçeği, Borsa İstanbul’da.

Nasıl yapıyor derseniz; piyasada likidite kuruduğundan, çok daha küçük ölçülerle çok daha büyük hareketler yaratılabiliyor. Örneğin; dün bankacılık süreç hacmi 8 milyar TL idi. Yalnızca 8 milyar TL üzere çok düşük bir süreç hacmi ile tüm bankaları neredeyse tavana kadar üst çekebildiler. Bankacılık endeksi ortalama süreç hacmi 15 milyar TL dolaylarında.

Dün yeniden günlerden operasyondu.

Muharrem İnce adaylığını geri çekecek dedikodularıyla bankalar süratle üst hareket etti. Ama seans sonrası İnce’nin “Asıl 6’lı masa çekilsin, kesin kazanırım” açıklaması geliverdi.

Dedikodunun boş olduğu ortaya çıktı. Pekala, neydi banka endeksini yüzde 8.5 üst taşıyan, İş Bankası ve TSKB’yi tavan kilitleyen haber?

Haber yok. Tekrar, bahse husus 185 bin kişilik borsayı yönlendirme gücüne sahip ‘dostlarımızdan’ birinin, beklentiler ile oynayarak kar etmesi operasyonu…

Bu yazıyı yazdığım saatlerde bankalardan yalnızca biri üstte, İş Bankası yüzde 1.8, geri kalan tüm bankalar dünkü kapanışlarının altında süreç görüyor.

Devamı gelir mi? Ben bilmem, badem bıyıklı dostlarımız bilir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir