Covid-19 sonrası avesküler nekroz artış gösterdi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Dr. İsmail Büyükceran, kemik dokusunu besleyen kan damarlarının çeşitli nedenlerle hasar görmesi sonucu kemiğin canlılığını yitirmesi olarak bilinen “avesküler nekroz” hastalığında Covid-19 periyodu sonrasında artış yaşandığını söyledi.

Covid-19 tedavilerinde kullanılan kortizonlar sonrasında artışa geçen avesküler nekroz hastalığında yaş aralığının da düştüğünü belirten Dr. Büyükceran, “Hastalığın ilk evreleri istirahatle tedavi edilebiliyorken, ilerleyen evrelerde kök hücre tedavileri, tekrar canlandırma ya da protez tedavisi uygulamak zorunda kalabiliyoruz” dedi.

‘COVİD SONRASI ARTIŞ OLDU’

Avesküler nekroz hastalığının şiddetini ve ciddiyetini, evreleme sistemi ile belirlediklerini söz eden Büyükceran, “Hastalık, kemik dokusunu besleyen kan damarlarının çeşitli nedenlerle hasar görmesi sonucu kemiğin beslenmesinde oluşan bozukluklar ve buna bağlı olarak kemiğin canlılığını yitirmesi durumudur. En çok kalça eklemini etkilemekle birlikte, omuz, diz üzere öbür eklemlerimiz de etkilenebilir. Olağanda görülme sıklığı yılda 200 bin hadise civarındadır. Lakin Covid-19 sonrası bunun görülme oranı çok fazla arttı. Bilhassa Covid-19 periyodunda tedavi için verdiğimiz yüksek doz kortizonların bu durumda tesirli olduğunu biliyoruz. Öncelik ömür olduğu için hayatı müdafaaya çalıştık. Vatandaşlarımız, kalçanın iç tarafından kasığa hakikat yayılan, yürümekle artan ve istirahatle azalan ağrılarla başvurdular. Bu hastalarda yapılan tetkiklerde evreleme sistemi kullanılarak şiddetini belirliyoruz. Evre 1 ve 2’de istirahat ve yükten kurtarmayla hastalarımızın kalça ve eklem bütünlüğünü koruyabiliyoruz fakat ileri evrelerde kök hücre tedavileri, yağ hücrelerinden elde edilen kök hücreleriyle tamirler, kor dekompresyon dediğimiz tekrar canlandırma süreçleri uygulayabiliyoruz” diye konuştu.

COVİD GEÇİREN VE EKLEM AĞRISI OLAN HASTALARA UYARI

Covid öncesi periyotta hastalığın ileri yaşlarda görüldüğünü söyleyen Büyükceran, “Covid öncesinde yaş aralığı ilerideydi. Hastamızın geçirilmiş ya da bilinen bir kronik hastalığı varsa, bildiği bir kortizon kullanımı yahut romatolojik bir hastalığı varsa daha erken yaşlarda görebiliyoruz. Fakat bunlar yoksa ve hasta büsbütün sağlıklıysa daha ileri yaşlarda görebiliyorduk. Covid bu yaş aralığını nitekim çok erkene aldı. 20’li yaşlarda avesküler nekroz ile karşılaştığımız hastalarımız da var ayrıyeten erken yaşlarda protez uygulamak zorunda kaldığımız hastalarımız da oldu.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir