Yücel Öğretmen köydeki dört öğrencisini geleceği hazırlıyor

Öğrenci sayısının 10’dan az olması nedeniyle 3 yıl evvel kapatılan Derecik İlkokulu, Ulusal Eğitim Bakanlığının “Kurum Açma, Kapatma ve İsim Verme Yönetmeliği”nde yaptığı değişiklik kapsamında geçen yıl eylül ayında tekrar açıldı.

Bu sayede okula atanan Yücel Ekici, sabah erken saatlerde kente 10 kilometre uzaklıktaki okula gelerek 4 öğrencisinin sıcak ortamda eğitim görmesi için çabalıyor.
Hem okulun işlerini yapan hem de öğrencilerin en güzel eğitimi alması için elinden geleni yapan müdür yetkili öğretmen Ekici, ders saatleri dışında da çocuklarla oyun oynayarak ve etkinlikler düzenleyerek eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor.

Okulun açılmasıyla köylerinde eğitim görme imkanına kavuşan 3’üncü sınıf öğrencisi Muhammet Bozkurt, birinci sınıf öğrencileri Elif Çekiç, Fuat Demir Güney ve Yusuf Çekil, derslerini ihmal etmeyerek öğretmenlerinin emeğini boşa çıkarmamaya çalışıyor.

BİR ÖĞRENCİ BİLE OLSA OKUL AÇIK

Mesleğe 2 yıl evvel başlayan Ekici, AA muhabirine, ikinci misyon yeri olan Derecik İlkokulunun 3 yıldır öğrenci sayısının azlığı nedeniyle kapalı olduğunu söyledi.
Bu yıl tekrar okulda eğitim öğretim faaliyetine başladıklarını belirten Ekici, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığımız bir karar aldı. ‘Tüm köylerdeki okullar öğrenci sayısına bakılmaksızın açık olacak ve bir öğrencimiz bile öğretmensiz kalmayacak, çocuklar kendi köyünde eğitimine devam edecek.’ denildi. Her sabah Muş merkezden köye geliyorum. Çocuklarla buluşmak benim için bir farklı heyecan. Burada özveriyle işimizi yapıyoruz. Buradaki çocuklar ülkemizin geleceği. Çocuklara baktığımızda karşımda bir doktor, bir polis, bir hemşire, bir avukat ve bir savcı duruyor olabilir. Onlar için elimizden geleni yapıyoruz. Birleştirilmiş sınıfımızda 4 öğrencimiz var. Burada hem öğretmen hem de müdürüm.”

Öğrenci sayısının az olmasının bir avantaj olduğunu, bu sayede onlara daha çok vakit ayırma fırsatı bulduğunu lisana getiren Ekici, şöyle devam etti:

“Bu durum çocukların muvaffakiyetini yükseltiyor. Ailelerle irtibat kuruyoruz ve yakından ilgileniyoruz. Her vakit irtibat halindeyiz. Öğrencilerin hepsi bizim için çok pahalı. Onlar bizim geleceğimiz. Çocuklar burada hoş vakit geçiyor. Öğrenciler köylerinde eğitim öğretimlerine devam edebiliyor. Muş’ta kış kaideleri çetin geçiyor. Bilhassa sabah burası çok soğuk oluyor. Çocuklardan evvel okula geliyorum. Odun kırıp soba yakıyorum. Çocuklar gelinceye kadar sınıf ısınmış oluyor. Sıcak ortamda derslerimizi işliyoruz. Burada olmaktan çok memnum. Bu işe yalnızca meslek olarak bakamayız. Bu bir vicdan işidir. Çocuklar ülkemizin geleceği ve yarınımız. Bu memleket ismine çok düzgün yerlere gelecek çocuklar burada.”

Daha evvel ilçe merkezinde okula giden öğrencilerden Muhammet Bozkurt ise “Bu sınıfta 4 bireyiz. Arkadaşlarımızla oyunlar oynuyoruz. Öğretmenimiz sabah erkenden gelip sobayı yakıyor, bizim için sınıfı ısıtıyor. Öğretmenimizi çok seviyoruz.” dedi.
AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir