Türkiye Bankalar Birliği açıkladı… Büyümeyi yavaşlatma kararı

Türkiye Bankalar Birliği’nden, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’la yapılan görüşmeye ait açıklama yapıldı. Açıklamada, Erkan’ın dezenflasyonun en kısa müddette tesisi için mali sıkılaştırma sürecine başlanıldığını belirttiği aktarıldı.

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, banka yöneticileriyle yaptığı görüşmenin akabinde bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“TCMB Lideri Sayın Erkan, dezenflasyonun en kısa müddette tesisi için nakdî sıkılaştırma sürecine başlanıldığını belirterek, enflasyon görünümünde besbelli düzgünleşme sağlanana kadar tüm ekonomik aktörlerin üzerine düşen misyonları yerine getirme konusunda kararlı bir duruş sergileyeceklerinden emin olduğunu söz etmiştir.”

PARA SIKILAŞTIRMA NE DEMEK

Sıkı para siyaseti, çok ısınan ekonomiyi yavaşlatmaya, hızlanan harcamaları kısmaya yahut süratle yükselen enflasyonu frenlemeye yönelik bir para siyaseti. Bu politikayı izleyen merkez bankaları, para talebini azaltmaya ve ekonomik genişlemenin suratını sınırlamaya çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir