Son Dakika… Erdoğan: Cumhuriyet Halk Partisi bir milli güvenlik sorunudur

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fulya Kalfa moderatörlüğünde Kanal D-CNN TÜRK ortak canlı yayınında Ahmet Hakan, Hande Fırat, Abdulkadir Selvi ve Zafer Şahin’in sorularını yanıtlıyor.

Erdoğan, Mersin’deki polisevi atağıyla ilgili CHP’yi suçlayarak “Cumhuriyet Halk Partisi bir ulusal güvenlik sorunudur” dedi.

 

Erdoğan “CHP’nin teröristlerden birini gazeteci diye geçmişte savunmuş olması… Terör örgütü siyasi uzantısı parti yerine devletin sesine kulak vermiş olsalardı utanılacak duruma düşmezlerdi. Lakin utanmaları yok. Mahpusta olanların gazeteci değil, terörist olduğunu en başından beri söyledik. Yargı bunları terörist oldukları için mahkum ediyor. Resmi internet sitelerinde de tutuklu gazeteci diye gösterdikleri raporu hala gezdiriyorlar. O vakit bu teröristin hala arkasındalar. Cumhuriyet Halk Partisi bir ulusal güvenlik sorunudur” dedi.

Ayrıca Erdoğan, “Yunanistan, NATO’da birlikte olduğumuz bir ülke lakin Türkiye’de NATO’da olan bir ülke. Biz NATO’da birinci 5 içerisindeyiz. Hem yaptığımız ödemelerle, hem kara kuvvetleriyle NATO’da bu kadar değerde olan bir ülkeyiz. ABD’nin bu adalara bu kadar silah, mühimmat göndermesi kabul edilebilir bir şey değil” tabirlerine yer verdi.

MERSİN’DEKİ TERÖR SALDIRISI 

  • Şehit Polisimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralımıza şifalar temenni ediyorum. Polislerimiz ve bekçilerimiz kahramanca çaba verdiler. CHP’nin bu teröristlerden biri geçmişte gazeteci olarak savunmuş olması gündeme geldi. Devlerin kelamına kulak verselerdi bu türlü utanılacak duruma düşmezlerdi. Fakat utanmaları yok. Yargı bunları terörist oldukları için mahkum ediyor yahut tutukluyor.

YUNANİSTAN’A TEPKİ

  • Yunanistan, NATO’da bir arada olduğumuz bir ülke lakin Türkiye’de NATO’da olan bir ülke. Biz NATO’da birinci 5 içerisindeyiz. Hem yaptığımız ödemelerle, hem kara kuvvetleriyle NATO’da bu kadar ehemmiyette olan bir ülkeyiz. ABD’nin bu adalara bu kadar silah, mühimmat göndermesi kabul edilebilir bir şey değil.
  • Uluslararası yargı yolunu bunların tıkadıklarını görüyoruz. Bu Adalar’ı silahtan arındırmaları koşul. Lozan’a nazaran buralar özel statüye tabi. Bizim Amerika’dan beklentimiz Yunanistan’ı yanlış hesaba sevk etmemesi ve milletlerarası toplumun manipüle edilmesine müsaade vermemesidir.

DOĞU AKDENİZ 

  • Amerika’nın Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırmasının ne içerik ne zamanlama bakımından izahı yoktur. Rum Yunan ikilisinin Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarı tehdit eden adımlarını görmezden gelen hatta teşvik eden Amerika, bu adımıyla adada silahlanma yarışına yol açacaktır. Biz de Kuzey Kıbrıs’ta ne gerekiyorsa bu adımları attık.

PUTİN’İN ‘NÜKLEER’ AÇIKLAMASI

  • Nükleer savaşa gitmenin bedeli, faturası felaket. Bunu konuşmayı bırak, düşünmemek gerekir. Diplomasi yoluyla bu işi çözmek, en isabetli adım olacaktır

UKRAYNA’DA REFERANDUM 

  • Barış için ben umutsuz değilim lakin bir anda sonuç alırız dersek bu da hayal olur. Referandum olayı ezayı getiriyor. Bu türlü bir referanduma gidilmeseydi de bunları diplomasi yoluyla çözebilseydik, çözebilselerdi. Zelenski 4 bölge ile ilgili dayanaklarımızı işitiyor. Putin ile görüşerek bu sorunu çözmemizi istiyor. Putin ile bu mevzuyu yarın etraflıca ele almayı düşünüyorum. Ukrayna’nın işgal altındaki birtakım bölgelerindeki referandum kararı daha telaş verici. Diplomasi gayretlerini zora sokuyor. Burada bir ilhak olabilir. Tanıdığım Sayın Putin kafasına bir şeyi koyduysa yapar

F-16 AÇIKLAMASI

  • ‘Biden idaresi vermekten yanayız’ diyor. Biden’ın kelamından hareketle sonuç bekliyoruz.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir