Trabzon’da 60 tonluk kaya tehdidi altındaki 19 eve yıkım kararı

Kaymaklı Mahallesi Deliklitaş mevkisinde, 21 Kasım 2009’da, toprak ve taş kütlelerinin konutun üzerine düşmesi sonucu Turan ve eşi Ayşe Kurt hayatını kaybetti, kimi meskenlerde hasar oluştu. Kaya düşmelerinin sürdüğü alan, 2013’te afet bölgesi ilan edildi. Birebir bölgede 2016 yılında ise yamaçtan kopan kayalar nedeniyle 1 kişi yaralandı, 2 mesken ve 1 iş yeri hasar gördü.

Heyelan sonucu Deliklitaş mevkisinde yamaçta düşme riski taşıyan 60 tonluk kaya tespit edilince 19 mesken, tahliye edildi. Tahliye edilen ailelere, kira takviyesi verildi. Fakat kira takviyesi alan birtakım aileler, artan kira bedellerini öne sürerek yine döndüğü konutlarında kalmaya başladı.

Ortahisar Belediyesi tarafından yürütülen teknik inceleme çalışmaları sonrası birtakım ailelerin kaya tehdidine rağmen hayatını sürdürdüğü 19 konut için yıkım kararı alındı. Elektrik ve su hizmetlerinin kesileceği bölgede 19 meskenin 5’inde kiracıların kaldığı ve yıkım tebligatları ulaştırılan ailelere, tekrar kira takviyesi verileceği belirtildi.

Ortahisar Belediye Başkanlığı Yapı Denetim Müdürlüğü’nce gönderilen tebligatlarda, “Söz konusu taşınmazının hızlı boşaltılması gerekmektedir. Aksi takdirde meydana gelebilecek ziyan yahut ziyanlardan belediyemiz sorumlu olmayacaktır” denildi.

‘KORKUMUZ YOK, ÇIKMAK İSTEMİYORUZ’

Yıkım kararı verilen konutta oturan Güler Mazlum, “Yollanan tebligatlar elimize ulaştı fakat biz konutumuzu terk etmek istemiyoruz. Hayat pahalılığı fazla. Bize 6 ay kira yardımı yapacaklarını söylüyorlar lakin daha sonra biz ne yapacağız. Benim 3 çocuğum var, okuyor. Oturduğum konutun taş tehlikesi de yok. Taş bizden çok ötede kalıyor. Endişemiz yok, çıkmak istemiyoruz. Gidecek yerimiz yok. Eşimin muhakkak bir işi bile yok. Ben kaynatamın meskenine sığınmış bir formda yaşıyorum. Çocuklarım bazen okula aç susuz gitmek zorunda kalıyor. Hiçbir halde burayı terk edemeyiz. Bizim taşla sorunumuz yok” diye konuştu.

KAYA HER AN YAMAÇTAN KOPABİLİR

Yamaçta tehlike oluşturan kayanın bulunduğu yerin sahibi Haydar Usta da “Kaya burada risk oluşturuyor. Konutların hepsi kaya tehdidi altında. Devletin yazdığı ve meskenlere yolladığı tebligatlar var. Yıkım kararı alınmış. Burada kalan çok az sayıda hane var. Onları da kaymakamlık ve valilikten çağırarak kira yardımı ve mağdur olmamaları açısından yardımlar yapılacağı söylendi. Yeniden de kimse çıkmak istemiyor lakin önümüz kış. Kayanın durumu malum; her an yamaçtan kopabilir. Beşerler çıkmadan da kayaya süreç yapamıyorlar. Bekliyoruz yıllardır. Çocuklar kayaların altındaki konutların üzerinde oynamaya devam ediyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir