Roger Kelly’den Türkiye için kısa vadeli dış borç uyarısı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölge Başekonomisti Roger Kelly EBRD’nin bölgesel büyüme raporu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bloomberg HT yayınına katılan Kelly, 2022 Türkiye büyümesi için varsayımlarında büyük artış olduğunu söyledi.

Kelly kelamlarına şöyle devam etti:

“2022 Türkiye büyüme beklentisini yüzde 2’den yüzde 4,5’e çıkardık. Aslında çok büyük bir artış oldu. 2023’te bölgesel olarak iddiamızı aşağı istikametli yüzde 4,7’den yüzde 3’e revize ettik. 2023 Türkiye varsayımını değiştirmedik. 2023’te Türkiye’de yüzde 3,5 büyüme bekliyoruz. 2022 kestiriminde değişiklik yapmamızın sebebi tüketimin seyri. Enflasyonun yüzde 80 olmasına karşın beşerler hâlâ harcama yapmaya devam ediyor. Bunu aslında önden yüklemeli tüketim olarak görüyoruz. Hükümet de hane halkı satın alma gücünü desteklemeye çalışıyor. Biliyorsunuz minimum fiyat ve emekli maaşları arttı, bu formda devam etmesini bekliyoruz. Hükümetin daha fazla bütçesi olduğunu düşünüyoruz. Hükümetin takviyesinin devam edeceğini düşünüyoruz önümüzdeki seçimlerden ötürü insanların harcama yapması hükümete faydalı olacaktır”

“KAMU FİNANSMANI EPEY OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR”

Türk lirasında çok büyük bir paha kaybı olduğunun altını çizen Kelly, “Halihazırda yüzde 80’in üzerinde enflasyon var. Cari açığın da arttığını gördük. Ortodoks olmayan bir politik ortam var. Negatif gerçek siyaset faizi var. Bunların hepsi Türk lirası üzerinde baskı oluşturuyor. Türk Lirası daha da bedel kaybı yaşarsa bunun olağan ki telafi edilmesi gerekir ve kamu finansmanı bundan epeyce olumsuz etkilenebilir” formunda konuştu.

“TÜRKİYE’NİN KISA VADELİ DIŞ BORCU ÇOK YÜKSEK”

TL’nin bedel kaybını engellemek için birçok değişiklik yapıldığını ve bu değişikliklerin tesirinin vakitle anlaşılacağını da kelamlarına ekleyen Kelly, “Mesela mecburî karşılıklarda değişiklik oluyor. Birçok değişiklik yapılıyor. Bu da bankaları etkileyebilecek bir şey. Ödemeler istikrarına baktığımız vakit Türkiye’nin kısa vadede dış borcu çok yüksek, yaklaşık olarak 180 milyar dolar. Baktığımız vakit da 15 milyar dolar bir rezerv var. Türk lirasındaki bedel kaybı çok büyük bir risk olacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir