Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Rusya’nın saldırılarına rağmen Ukrayna galip gelecek

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rusya’nın akınlarına karşın Ukrayna’nın galip geleceğini belirterek

“Vilnius’taki NATO doruğunun mümkün olduğunca belirleyici olması ve Ukrayna’nın NATO üyeliğine ait net perspektif getirmesi için mümkün olan her şeyi yapıyoruz.”

dedi.

Ukrayna’nın başşehri Kiev’de bir ortaya gelen Duda, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy basın toplantısı düzenledi.

Duda, Polonya-Belarus sonunun yıllardır hibrit taarruz altında olduğunu belirterek kelam konusu bölgenin güvenliğinin güçlendirildiğini kaydetti.

Wagner Kümesi ve Rusya’nın Belarus’a nükleer silah konuşlandıracağını açıklandığını anımsatan Duda, Polonya ve bölgesindeki güvenlik mimarisinin değiştiğini vurguladı.

Duda, Ukrayna’nın güvenliğinin tüm Avrupa’nın güvenliği olduğunu söyleyerek

“Rusya’nın akınlarına karşın Ukrayna galip gelecek. Vilnius’taki NATO doruğunun mümkün olduğunca belirleyici olması ve Ukrayna’nın NATO üyeliğine ait net perspektif getirmesi için mümkün olan her şeyi yapıyoruz.”

değerlendirmesinde bulundu.
Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda da Ukrayna’nın 2014’ten beri anayasasını

“kanla”

yazdığını ve bağımsızlığını savunduğunu söz etti.
Nauseda,

“Ukrayna halkına iletmek istediğim ileti şudur: Ukrayna asla yalnız kalmayacaktır. Ukrayna Avrupa ailesine aittir. Avrupa Birliği için üyelik müzakerelerine bu yıl içinde başlamalıyız.”

sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir