Peskov’dan Kuzey Akım boru hatları açıklaması

Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru çizgilerinde görülen gaz sızıntısı ülkeler ortasındaki tansiyonu artırdı.

Danimarka ve Norveç’in yanı sıra Batılı ülkeler de boru sınırlarındaki problemlerin sabotaj temelli olabileceği ve problemlerin giderilememesi konusunda Rusya’yı suçlarken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bu argümanlara karşılık verdi. Kendilerine yönelik suçlamaları “aptalca” olarak nitelendiren Peskov, “Bu çeşit senaryoların lisanlandırılması hayli kestirim edilebilir ve birebir vakitte varsayım edilebilir seviyede aptalca ve saçma” dedi.

“NEYİ TAMİR EDECEĞİMİZİ ŞİMDİ BİLMİYORUZ”

Boru sınırlarında yaşanan meselelerden kendilerinin de etkilendiğini belirten Peskov, “Bu bizim için büyük bir sorun. Kuzey Akım 2’nin tüm kısımları gazla dolu. Tüm sistemler pompalamaya hazır. Bu gaz epeyce değerliye mal oluyor ve havayla karışıyor. Danimarkalılardan ve İsveçlilerden bilgi beklememiz gerekiyor. Çok sayıda izleme ekipmanına sahipler ve kimse o ekipmanlar tarafından tespit yapılmadan bu borulara yaklaşamaz. Bu bilhassa askeri uzmanlar tarafından âlâ bilinir” tabirlerini kullandı.

Danimarka ve Norveç’ten, gaz boru çizgisindeki durumla ilgili bilgi talep ettiklerini de söyleyen Peskov, “Neyi tamir edeceğimizi şimdi bilmiyoruz. Neyi tamir edeceğimizi bilmezsek nasıl onarabiliriz? Orada ne olduğunu Danimarka ve Norveç’ten öğrenmemiz gerekiyor” halinde konuştu. 

“ABD, UKRAYNA’DAKİ ÇATIŞMANIN TARAFI OLMAYA GİDEREK DAHA FAZLA YAKLAŞIYOR”

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Kuzey Akım 2 boru çizgisinin faaliyetlerini sonlandırmaya yönelik teşebbüslerde bulunulacağına yönelik tabirlerini de hatırlatan Peskov, “Neyi kastetmişti? Bilmiyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, referandum ile Rusya’ya katılma istikametinde oy kullanan Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk bölgelerine karşı, Kiev’in kendilerinin gönderdiği silahları kullanabileceğini söylemesine de yorumda bulunan Peskov, “ABD tarafı bu çatışmaya giderek daha fazla giriyor ve taraf olmaya giderek daha fazla yaklaşıyor. Bu son derece tehlikeli” diye konuştu.

Peskov ayrıyeten referandum ile Rusya’ya katılmak isteyen bölgelerde Rusya’nın askeri operasyonlarına devam edeceğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir