CHP’lilerden Cengiz Holding’in arsası ile ilgili suç duyurusu

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi Cennetkoy Gökburun Mevkii’nde 678 bin metrekarelik hazine toprağının Özelleştirme Yönetimi Tarafından Cengiz Holding’e satışı yapılarak 12.12.2022 tarihinde inşaat ruhsatı alınarak inşaatına başlanan lakin bir ay sonra belediyenin ruhsatı iptal etmesi ile inşaatı durdurulan arazinin 2016 yılında yapılan satışı ile ilgili olarak kabahat duyurusu yapıldı.

CHP İlçe Başkanı Başar Bıyıklı ile Bodrum Belediyesi’nin CHP’li 20 üyesi, bugün Bodrum Adliyesi’ne gelerek Maliye Hazinesi ve Özelleştirme Yönetimi Başkanlığının ilgili memurları hakkında “Görevi Berbata Kullanma” ile ilgili hata duyurusunda bulunduktan sonra bir açıklama yaptı.

CENGİZ HOLDİNG’E ARAZİYİ ALTIN TEPSİDE SUNDULAR

CHP İlçe Başkanı Başar Bıyıklı yaptığı açıklamada, Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile 100 yıllık Cumhuriyet birikimlerinin tek tek satışa çıkarılıp satılırken Bodrum’un da bundan nasibini aldığını tabir ederek, şunları söyledi:

* Kamuoyunun yakından takip ettiği, hafızalarımızdaki yerini koruyan milyonlarca metrekare yüzölçümüne sahip; Kissebükü, Adaboğazı, Ortakent Kabakum, Mazı köyünde orman yangınlarında ziyan gören bölgelerde, Yenilenebilir Güç Kaynak Alanı (YEKA) üzere hazine topraklarının tahsisine ve satışına mahzur olmak, imara açılmasını durdurmak için Bodrumun tüm sivil toplum paydaşları ile eylemsel ve hukukî uğraşımızı devam ettirmekteyiz.

* Maalesef hukuku siyasallaştırarak, hukukun üstünlüğünü değil, üstünlerin hukukunu hakim kılan, kurumları hukuk tanımaz hale getiren iktidar sahipleri ve yandaşları; ilçemiz Gölköy mevkii 423 parsel sayılı taşınmazın özelleştirilmesi ile ilgili de, 2006 yılında düğmeye basılarak Ak parti iktidarının gözbebeği 5’li holding ortasındaki Cengiz Holding’e adeta altın tepside bütün hukuksal problemler aşılarak sunuluyor.

* Çevre ve Turizm bakanlığı kararnameleri yetmiyor, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri devreye giriyor. Kelam konusu topraktaki tüm pürüzler, devleti yöneten iktidar tarafından kaldırılıyor ve bu holdinge adeta dayanak veriliyor.

DANIŞTAY ÖZELLEŞTİRMEYİ İPTAL ETMESİNE KARŞIN SATIŞI GERÇEKLEŞTİRDİLER

* Bu özelleştirmeyi, Danıştay İdari Dava Daireleri Krulu, 2016 yılında hukuka ve kamu faydasına uygunluk bulunmadığı münasebeti ile iptal etmiştir. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi kümesi olarak Danıştay kararını uygulamayan Maliye Hazinesi ve Özelleştirme Yönetimi Başkanlığının ilgili memurlarından şikayetçi olduğumuzu, şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını talep ederek kabahat duyurusunda bulunuyoruz.

SUÇLULARIN TESPİT EDİLMESİNİ İSTEDİK

Bodrum Adliyesi önünde CHP’li 20 belediye meclis üyesi ile birlikte açıklama yapan Avukat Cihan Özarslan ise şöyle konuştu:

* Maliye Hazinesi ve Başbakanlık Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nın yapmış olduğu özelleştirmenin kesin olarak iptal edilmesine karşın kelam konusu taşınmazın tapusunu üzerine almayarak mahkeme kararının uygulanmasını fiilen geciktirmesi de “İhmal suretiyle misyonun berbata kullanılması” hatasını oluşturmuştur.

* Bu nedenle yaptığımız cürüm duyurusu ile Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülecek soruşturma sonrasında kimlikleri belirlenecek Maliye Hazinesi ve Özelleştirme Yönetimi Başkanlığının ilgili memurlarından şikayetçi olduk. Şüphelilerin aksiyonuna ‘görevi berbata kullanmak suçundan’ ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re’sen tespit edilecek sair sebeplerle haklarında gerekli soruşturmanın yapılmasını ve kamu davasının açılmasını istedik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir