Kadıkalesi Antik Kenti’ndeki kilisede kadın mezarı bulundu

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Kadıkalesi Antik Kenti Onursal Hafriyat Lideri Prof. Dr. Zeynep Mercangöz ve beraberindekiler, kazılara ait gazetecilere açıklama yaptı.

Kazıların Aydın Arkeoloji Müzesi başkanlığında devam ettiğini belirten Tuncer, Kadıkalesi’nin turizm manasında kıymetli bir destinasyon olduğunu söyledi.

Kadıkalesi’nin her noktasının keşfedildikçe heyecanlandıran yeni gizemler ortaya çıkarıldığını aktaran Tuncer, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz ay yapılan çalışmalarda milattan sonra 1300’lü yıllardan kalma bir mezar keşfi yapıldı. Mezarda yaklaşık 1,65 uzunluklarında olduğu değerlendirdiğimiz bir bayana ilişkin iskelet bulundu. Olağan küçük bir metropol alanıyla iç içe geçmiş bir bölge Kadıkalesi. Münasebetiyle Kadıkalesi’nin çeşitli noktalarında bu tip buluntular onun turistik seyir kabiliyetinizde yükselten ögeler.”

Tuncer, mezarı bulunduğu yeri ziyaretçiye açmayı planladıklarını kelamlarına ekledi.

“KLİSEYE BAĞIŞ YAPMIŞ YA DA BİR BÜROKRATIN EŞİ”

Kazıda misyon alan Uzman Sanat Tarihçisi Umut Kardaşlar ise şunları kaydetti:

“Bir bunun aslında bir su kanalı olabileceğini düşünüyorduk fakat grup arkadaşlarımızın da istekleri ile açtığımızda buranın bir mezar gömüsü olduğunu fark ettik. Antropolog hocalarımızın incelemesi sonucunda gömünün bir bayan gömüsü olduğunu 34-38 yaşları ortasında bir bayan mezarı olduğu saptandı.

Aslında kiliselerin içine bayan gömüsü koymak çok sık rastlanan bir durum değil. Muhtemelen bu bayan kiliseye önemli ölçüde bağış yapan bir bayan olmalıydı ya da bir bürokratın eşi. O yüzden Kadıkalesi’ndeki kilisenin giriş kısmına gömüsü gerçekleştirilmiş.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir