Japonya’da yeni rekor: 8 bin metre derinlikte görüldü

Minderoo-UWA Derin Deniz Araştırma Merkezi’nin kurucusu Prof. Dr. Alan Jamieson, salyangoz balığının tespit edildiği derinliğin rastgele bir balığın hayatta kalabileceği azamî yahut ona çok yakın bir derinlik olduğunu belirterek, “Bu derinlik rekoru, sırf birkaç dakikalığına ve birkaç metreyle kırılabilir” dedi. Jamieson, daha evvel Mariana Çukuru’nda da emsal keşifler yapıldığını lakin daha derinde tespit edilen bu balık tipinin muhtemelen Izu-Ogasawara’nın suyunun biraz daha sıcak olmasından kaynaklandığını kaydetti.

Keşif aracındaki kamerayla görüntülendi

8 bin 336 metre derinlikte yüzen ‘Pseudoliparis’ cinsi balık, DSSV Pressure Drop gemisinden denize bırakılan denizaltı keşif aracındaki kamerayla görüntülendi. Araştırmacılar, görüntülenen balığın, Japonya Çukuru’nda 8 bin 22 metre derinlikte yakalanan birkaç salyangoz balığıyla birebir tıpta olduğunu varsayım ediyor. 8 bin 22 metre derinlikte yakalanan ‘Pseudoliparis belyaevi’ cinsi salyangoz balıklarıyla da şimdiye kadar en derinde yakalanan balık rekoru kırıldı.

300’den fazla çeşidi bulunuyor

Salyangoz balıklarının ırmak ağızları, Arktika ve Antartika üzere soğuk denizler ile çok yüksek basınçlı derin okyanus çukurları olmak üzere çok geniş bir alanda yaşayan 300’den fazla tipi bulunuyor. Salyangoz balıklarının başka balıklarda dalışı sağlayan hava kesesinin olmayışı ve jelatine benzeri beden yapısı, bu derinliklerde yaşayabilmesine imkan sağlıyor. Ayrıyeten balık, emici ağız yapısı sayesinde derinlerdeki kabuklularla beslenebiliyor.

Balık, 8 kilometre derinlikte 80 megapaskallık yani yüzey sularının 800 katı basınca maruz kalıyor. Daha evvelki en derin balık müşahedesi, Pasifik’in güneyindeki Mariana Çukuru’nda 8 bin 178 metrede yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir