İmamoğlu: Köyüne dönmek isteyenlere destek verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Zor Anında İBB Yanında’ kampanyası kapsamında Büyük İstanbul Otogarı’nda açılan Süreksiz Barınma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Ekrem İmamoğlu, yemekhaneden çamaşırhaneye, ruhsal takviye odasından berbere kadar 19 farklı ünitede hizmet sunulacak misal alanların sayısını artıracaklarını belirterek, “Sokakta kalan, yaşayan binlerce vatandaşımıza soğuk kış şartlarında dayanak oluyoruz. İstanbul’daki bütün vatandaşlarımız duysun ki hangi mevzu olursa olsun, sıkıntı anında İstanbul Büyükşehir Belediyesi yanında” dedi. İmamoğlu, şöyle devam etti:

– Buraya gelen bizim vatandaşımız, köyüne gitmek istiyorsa, memleketine gitmek istiyorsa, çaresizlik içindeyse maddi takviyesini güçlü bir formda yapacağız. Vatandaşımızı köyüne yollayacağız. Hazır yanımızda da otogarımız var, otogarımızla birlikte yollayacağız. Giysisi kuşamı yoksa; montudur, pantolonudur, ayakkabısıdır, aşikâr gereksinimleridir, gidereceğiz.

– Devletin eli sıcaktır. Devletin yeri yuvadır. O duyguyu yansıtmak için, sokakta kalan vatandaşlarımız için elimizden geleni yapacağız. Yalnızca onlar mı? Değil. Ağır bir ölçüde mülteci ve sığınmacı nüfusun sokakta yaşadığını görüyorum. Onlara da birebir itinası, tıpkı sıcaklığı burada göstereceğiz. Bakımlarını gidereceğiz.

Geçici Barınma Merkezi, bin metrekare kullanım ve 500 metrekare bahçe alanı ile hizmet verecek. Merkezde, 6 ranzalı oda, 2 aile odası, 2 toplumsallaşma alanı, 80 kişilik yemekhane, hizmet ofisi, ruhsal takviye odası, çocuk aktiflik odası, çamaşırhane, berber, işçi giysi ve depo olmak üzere toplam 19 farklı ünite bulunuyor.

46 yetişkin ve 8 çocuk ağırlama kapasitesine sahip olan merkez, kış hizmetleri kapsamında yatılı, öbür vakitler ise gündüz süreksiz barınma hizmeti verecek. Belirlenen saat aralıklarında, çamaşırhane hizmeti ile vatandaşların giysilerinin, yatak çarşaflarının ve havluların yıkanması-kurutulması ve ütülenmesi sağlanacak, gereksinim sahiplerine yeni kıyafetler verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir