Dışarıda Kahve İçmek Lüks Oldu: Evde Ekonomik Kahve Yapma Önerileri

Sütlü Kahve

Evde yapabileceğiniz en ekonomik ve kolay tarifler ortasında sütlü kahve yer alıyor. Sütlü kahve neredeyse kimsenin “hayır” diyemeyeceği bir lezzet. Sütlü kahveyi yapmanız için gereksiniminiz olan iki gereç bulunuyor: Türk kahvesi ve süt. 1 tatlı kaşığı kahve ve 1 bardak sütle hazırlayacağınız sütlü kahve, epeyce lezzetli bir tarife dönüşüyor. Bu noktada küçük bir tüyo vereceğiz. Sütlü kahveyi hazırlarken yavaş yavaş pişirin. Ne kadar yavaş pişerse o kadar lezzetli olacaktır. Bir öbür sütlü kahve tanımı de granül kahve ile hazırlanıyor. Sıcak süte ekleyebileceğiniz granül kahve, birçok kişi tarafından beğeni kazanıyor.

Türk Kahvesi

İkinci ekonomik kahve teklifimiz de Türk kahvesi. Üretimi hayli kolay olan Türk kahvesini su ile kısa müddette hazırlayabilirsiniz. Türk kahvesine lezzet katan en kıymetli ayrıntı ise pişirilme biçimi. Her pişirme halinde tadın farklı olduğunu göreceksiniz.

İlk pişirme teklifimiz ocakta, kısık ateşte. Ocağın en küçük gözüne alacağınız cezveye içi çay kaşığı kadar kahve ve bir fincan su ekleyin. İsteğe nazaran şeker ilave edin. Ocağın altını açmadan evvel uygunca karıştırın. Akabinde ocağın altını açın. Birkaç dakika karıştırarak pişirin ve karıştırmayı durdurun. Kahvenin kendi kendine en yavaş hâliyle pişmesini sağlayın. Kaynayan kahvenin üzerindeki telveyi alın ve fincana dökün. Son olarak kahveyi ocaktan alarak fincana servis edin. Mis üzere kahveniz hazır. Şayet imkânınız varsa kahveyi sobada ya da közde pişirmenizi öneriyoruz. Ağır ağır pişen kahve, köz kokusuyla birleşerek son derece lezzetli bir hâle dönüşüyor. Bu formda pişen bir kahve, herkesi kendine hayran bırakıyor.

“Közde ya da ocakta pişirmekle uğraşamam” diyenler için ise onlarca markanın Türk kahvesi makinesi bulunuyor. Kelam konusu aygıtlar, kendi kendine bol köpüklü bir kahve hazırlıyor. Yalnızca materyallerin eklenmesi ve yaklaşık olarak 5 dakika beklenmesi kâfi geliyor. Sizler de âlâ bir araştırma yaparak, kahvenizi meskende hazırlayabilirsiniz.Tür kahvesi makineleri düşük, orta ve yüksek fiyat segmentlerinden oluşuyor. Fiyatları inceleyerek, bütçenize ve kriterlerinize uygun modeli satın alabilirsiniz.

Filtre Kahve

Birçok insanın vazgeçilmezi olan filtre kahve, görece sert tadıyla adeta lezzet şöleni yaşatıyor. Bilhassa “kahve olmadan asla” niyeti içinde olan şahıslar, sıcak bir filtre kahvesiz güne başlayamıyor. Filtre kahve yapabilmek için iki usul bulunuyor.

Birinci Usul French Press: Bu metot ekonomik bi formda filtre kahve yapmayı sağlıyor. Neredeyse birçok kişinin konutunda bulunan french press ile eşsiz lezzete sahip bir kahve yapmanız epeyce kolay. Bunun için su ısıtın ve kaynamasını bekleyin. Akabinde 2 dakika kadar dinlenmesini sağlayın. Şayet kaynar suyla kahve yaparsanız, tatta bozulmalar meydana gelecektir. Yaklaşık 90 derece sıcaklıktaki suya 1,5 tatlı kaşığı kadar kahve ekleyin. Ölçü ayarlamasını fincan başına 1,5 tatlı kaşığı kahve olacak biçimde ayarlayın. Kahveyi bir anda suyla buluşturmak yerine yavaş yavaş hareket edin. Yaklaşık 4 dakika kadar kahvenin demlenmesini bekleyin. Mühlet bitince süzerek, kahvenizi içebilirsiniz.

İkinci Yol Filtre Kahve Makinesi: Filtre kahve severler çoklukla makine alarak işlerini kolay ve ekonomik hâle getirmeyi tercih ediyor. Şayet bu türlü bir fikriniz varsa internet üzerinden güçlü seçenekler sunan filtre kahve makinesi modellerini inceleyebilirsiniz. Kimi makineler yalnızca filtre kahve yaparken; kimileri americano, espresso üzere seçenekler sunan özellikler de barındırıyor. Hatta bunların yanı sıra Türk kahvesi de yapan gelişmiş makineler de mevcut. Seçiminizi damak tadınıza uygun yapmanızda yarar var.

Dalgona Kahve

Pandemi devrinde birçok kişinin yaptığı dalgona kahve ya da öteki bir deyişle TikTok kahvesi, epeyce lezzetli. Bilhassa farklı tanımları denemek isteyen şahısların kesinlikle bu tanımı uygulamasını öneriyoruz.

Dalgona kahve yapmak için 2 tatlı kaşığı granül kahve, toz şeker ve sıcak suyu karıştırın. Karıştırma süreci biraz uzun sürüyor. Zira kıvamın krema üzere olması gerekiyor. Yaklaşık 10 dakika kadar çırpmaya devam edin. Karışımın içine farklı bi kapta hazırlayacağınız buz ve sütü ekleyin.Karışıma kahve kremasını da ekleyerek hazırlık sürecini tamamlayın.

Frappe

Bu listede frappe olmazsa olmaz. Üretimi epey kolay ve keyifli olan frappe, bilhassa sıcak günlerde içinizin ferahlamasını sağlıyor. Frappe imali için gereksiniminiz olan gereçler: 1 tatlı kaşığı granül kahve, 1 çay bardağı soğuk su, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 2 adet buz küpü, 1/2 süt. Bu tanımı en kusursuz hâliyle hazırlamak için frappe karıştırma kabına da gereksiniminiz bulunuyor.

İlk olarak karıştırma kabına granül kahve ve şekeri ekleyin. Karışıma soğuk suyu da ek edin ve 3 dakika boyunca karıştırın. Bu noktada süt köpürtücü kullanmanız gerekiyor. Zira kahve köpüğü elde etmeniz, frappe üretiminin kıymetli evrelerinden. Soğuk sütü bardağa dökerek, kahve köpüğünü de karışıma ekleyin. Şayet isterseniz üzerine buz da ekleyebilirsiniz.

Cappuccino

Evde cappuccino üretimi epeyce kolay. Birçok tarife nazaran daha az gereçle hazırlanan cappucino uzun müddet saklanabilme özelliği de gösteriyor. Tanım için 1 su bardağı kadar granül kahve, 1 su bardağı toz şeker ve 80 ml litre kadar su gerekiyor.

Tüm materyalleri krema kıvamına gelene kadar çırpın. Bu noktada bir mikserden yardım alabilirsiniz. Karışımı camdan bir sürahinin içine koyun. İçmek istediğinizde her fincana, 1 kaşık kadar karışımdan alın ve sıcak süt ekleyin. Her ne kadar kahveyi konutta hazırlasak da süslemeden olmaz. Bu kahve karışımına çikolata sosu ekleyerek, göze de hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

Bonus: Dondurmalı Soğuk Mocha

Son olarak mocha tanımı vererek yazıyı bitirelim. İmali hayli kolay olan mocha için 2 paket mocha kahve, 2 yemek kaşığı dondurma, buz ve 2 su bardağı süt gerekiyor. Bir kaba kahve ve sütü alın. Dondurmayı da ekleyerek, blenderdan geçirin. Bardak kenarlarına çikolata sıkın ve süsleyin. Kahve ve çokça buz ekleyin. Mochanız hazır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir