ABD Başkanı Biden’dan Kurban Bayramı tebriği

Biden, hem ABD’de hem de dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Müslümanlar için uzun bir bayram iletisi yayımladı.

Kurban Bayramı’nı kutlayan herkese eşi Jill Biden ile birlikte güzel dileklerini ileten Biden, bu bayramda Hz. İbrahim ve ailesinin Allah’a sadakatinin anıldığını, özveri ve hayırseverliğin ehemmiyetinin hatırlandığını kaydetti.

Biden, bu yıl birinci sefer Beyaz Saray’da Lider Yardımcısı Kamala Harris ve eşinin konut sahipliğinde Müslüman toplum önderlerinin bir ortaya gelerek Kurban Bayramı’nı kutlayacağını belirterek, ABD’nin kültürel dokusunu zenginleştiren ve topluma katkı sağlayan milyonlarca Müslümana konut sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını söz etti.

Amerikalı Müslümanların farklı alanlarda ülkeye sundukları katkılara işaret eden Biden, “Onların varlığı, çeşitlilik, kapsayıcılık ve din özgürlüğüne olan taahhüdümüzü güçlendiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, şefkat, empati ve karşılıklı hürmete vurgu yaptığı iletisinde, Kurban Bayramı’nda yerine getirilen Hac ibadetine de değindi.

Bu bayram, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda Müslümanın Suudi Arabistan’da Hac görevini yerine getirdiğini aktaran Biden, dünyanın farklı bölgelerinden Hac için bir ortaya gelen Müslümanların beyaz renkli İhram’ı giyinerek, bir nevi eşitlenmelerine dikkati çekti.

“Bu fikir, ulusumuzun üzerine inşa edildiği; hepimizin eşit yaratıldığı ve ömür, özgürlük ve memnunluk arayışı hakkına sahip olduğumuz fikirleriyle misal.” diyen Biden, şöyle devam etti:

“Kurban Bayramı’nın ruhu, kalplerinize ve meskenlerinize sevinç, barış ve birlik getirsin. ‘Hacı’ unvanını kazanan Amerikalı Müslüman hacılarımızı ülkemizde karşılamayı dört gözle bekliyoruz. Kendilerine ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara sevinçli ve huzurlu bir bayram diliyoruz. Bayramınız mübarek olsun!”

– Dışişleri Bakanı Blinken’dan bayram mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Twitter’dan yaptığı paylaşımda Müslüman aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, Hac görevini gerçekleştiren Müslümanlar için de güzel dileklerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir