Denizli’de son durum: Kılıçdaroğlu mitingi galibiyet provası mı?

Cihan Başakçıoğlu/Uğurcan Boztaş

DENİZLİ – Türkiye’nin kritik seçimi olarak nitelendirilen 14 Mayıs seçimlerine 5 gün kala Denizli’de siyasi partilerin seçim çalışmaları devam ediyor. 2018 yılında yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı ortasındaki fark yüzde 5 idi, bir değişle ittifaklar ortası oy farkı 31 bindi.

Milletvekili sayısının sekizden yediye düşürüldüğü Denizli’de, 14 Mayıs seçimlerinde sandıktan çıkacak sonuç merak konusu.

AK PARTİ’DE ÖBÜR VİLAYETLERİN TERSİNE ÇALIŞMALARI GENÇLER YÜRÜTÜYOR

Diğer Ege Bölgesi vilayetlerinden farklı olarak Denizli’de partilerin seçim stantları için muhakkak bir alan yok. Kent meydanı olarak nitelendirilen Çınar Meydanı’nda AK Parti’nin seçim standı ve meydana kurduğu ekranlı otobüs dikkat çekiyor. Gün boyunca Denizli halkına dev ekrandan AK Parti’nin projeleri anlatılarak, Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları dinletiliyor. Aydın ve Manisa’dan farklı olarak AK Parti’nin Denizli’deki standında gençler hakim. Hatta seçim çalışmaları partinin gençlik kolları tarafından yürütülüyor da denilebilir.

Denizli

AK PARTİ STANDININ ÖNÜ CUMHUR, ARDI MİLLET İTTİFAKI

Standın çabucak karşısında ise Delikliçınar Mescidi ve caminin parkı bulunuyor. Parkta vakit geçiren Denizlililerle yaptığımız görüşmelerde AK Parti ve öbür sağ tabanlı seçmenin yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Standın çabucak gerisinde bulunan ve yoğunluklu olarak Denizli’deki öğrencilerin ve gençlerin vakit geçirdiği sokakta ise seçmenin ve esnafın neredeyse tamamının Millet İttifakı’nı desteklediği ve değişimden taraf olduğunu söylemek mümkün. Tekrar kentte emsal nitelikte farklılık gösteren birçok sokak ve pasaj kelam konusu. Bu doğrultuda Denizli’de siyasi kanıların sokak sokak değişkenlik gösterdiğini gözlemledik.

KILIÇDAROĞLU MİTİNGİ HALA KONUŞULUYOR: ‘GALİBİYET PROVASI’

Son süreçte kentin gündeminde değerli oranda yer edinen, kıraathanelerden otobüs duraklarına ve terminallere kadar her iki ittifakı destekleyenlerin de konuşmaya devam ettiği en değerli hususlardan biri 4 Mayıs günü gerçekleşen Kemal Kılıçdaroğlu mitingi. Mitinge yaklaşık 45 bin kişinin katıldığı belirtilse de Denizli halkına nazaran bu sayı 80 binin üzerinde. Son mitingin Denizli tarihinde CHP’nin en görkemli mitingi olduğu lisana getirilirken, Millet İttifakı’nı destekleyenler bu mitingi galibiyet provası olarak nitelendiriyor.

Millet İttifakı Denizli mitingi

YEŞİL SOL’UN AĞRILI ADAYI TEMASLARI GÜÇLENDİRDİ

Kentte her iki ittifaktan da bağımsız olarak çalışma yürüten partilerden biri Yeşil Sol Parti. Milletvekili adayları ile birlikte kentin fakir ve Kürtlerin yaşadığı bölgelerde çalışmalarını yoğunlaştıran parti, tıpkı vakitte kent merkezinde de çalışmalarını orta vermeden sürdürüyor. Yeşil Sol Parti’nin 1’inci sıra milletvekili adayının HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç olması ise dikkat çekiyor. Kentte daha evvel Ağrılı seçmen ile temas kurmakta zorluk çeken Yeşil Sol Parti bu zorluğu Abdullah Koç ile aşmış görünüyor. Partililerin verdiği bilgilere nazaran, Koç’un Denizli’den aday gösterilmesinin yaklaşık 50 bin Ağrılı seçmeni olumlu istikamette etkilediği düşünülüyor.

‘YEREL VE ULUSAL ANKETLERDE DENİZLİ’DE BİRİNCİ PARTİ OLCAĞIMIZ NET’

CHP Merkezefendi İlçe Lideri avukat Müjdat İlhan, Türkiye’nin 20 yıllık sürecini kıymetlendirerek, “Yerel anketler başta olmak üzere ulusal seviyede yapılan anketlerde de CHP olarak Denizli’de birinci parti olacağımız netleşti. Zati Cumhur İttifakı’nın AK Parti dışındaki bileşenlerinin bu orana çok büyük bir katkı sağlamadığını hepimiz biliyoruz. Hele ki mahallî seviyede MHP ve BBP oylarını düşündüğümüzde katkı sağlayamayacaklar. Bizlerin ortak çalışmasının matematiksel sayıya da yansıyacağını düşünüyoruz. En az da dört vekil çıkaracağımızı düşünüyoruz” diye konuştu. İlhan son olarak sandığa giden herkese davette bulunarak, “Oy verirken 30 saniye ellerini vicdanlarına koyup son 20 yılda yaşananları düşünmelerini istiyorum” dedi.

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Müjdat İlhan

‘İNSANLAR ALANI DOLDURUP HASTANE BAHÇELERİNE TAŞTI’

İYİ Parti Pamukkale İlçe Lideri Türkay Berberoğlu ise şunları söyledi: “2018 seçimlerine nazaran aldığımız oy oranının en az dört yahut beş katının üzerine çıkacağımıza eminim. 7 vekil adayımız sabah 08.00’den gece 24.00’e kadar alanda çalışmalarını sürdürüyor. Halktan gelen reaksiyonlar çok olumlu. Artık sistemin değişmesi gerektiğini kendileri de vurguluyorlar. Tencerelerin boşalması bunu tetikleyen vaka” dedi. Denizli’de üç vekilin üzerine çıkabileceklerini söz eden Berberoğlu, “Bir evvelki seçimde başa baş gitmiştik. Bu seçimde öne geçeceğimizi çok güzel biliyorum. Hakikaten yalnızca geçen gün yapılan Kemal Bey’in miting alanının imgesi esasen bunu işaret ediyordu. 40-50 bin kişilik alanın büsbütün dolup insanların hastane bahçelerine taştığını gördük. Denizli üstüne düşeni sonuna kadar yapmış olacak.”

İYİ Parti Pamukkale İlçe Lideri Türkay Berberoğlu

YEŞİL SOL: ASGARÎ 75 BİN OY BEKLİYORUZ

Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Murat Engiz, bilhassa Abdullah Koç’un aday gösterilmesinin partileri açısından çok olumlu bir atılım olduğunu belirterek, “Genel merkezimiz bizim için çok olumlu bir duruma imza attı. Ağrı milletvekilimiz Abdullah Koç’u birinci sırada gösterdi. Abdullah Bey’in Ağrılı vatandaşlarımız üzerinde tesiri çok fazla oldu. Genel olarak baktığımızda ise insanların bize yaklaşımı çok olumlu. O nedenle biz bu seçimlerde katiyen ve katiyen vekil çıkaracağımızı düşünüyoruz. AK Parti’ye yakın şirketlerin yaptığı anketlerde bile yüzde 7.8 olarak görünüyoruz. Buna en az iki puan daha ekleyeceğimizi düşünüyorum. Sandığa bunu yansıtırsak en az 75 bin oy bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Murat Engiz

AK PARTİLİ KAPTAN: DENİZLİ’DEN 5 MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAĞIZ

AK Parti Denizli Vilayet Gençlik Kolları Lider Yardımcısı Ali Kaptan ise başka partilerin tersine Cumhur İttifakı’nın önde olduğunu tabir etti. Gençlik kolları olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Kaptan, “Vatandaşlarımız bizlere olumlu reaksiyon veriyorlar. Vatandaşımız 7’li masaya güvenmediğini bize aktarıyor. Alanda yalnızca bizler varız. Bizler birinci cinste rekor bir oyla Cumhurbaşkanımızı tekrar seçeceğiz. Denizli’de 69 bin genç birinci kez oy kullanacak. Gençlerin birden fazla cumhurbaşkanımıza dayanak verecek. Denizli’den 5 AK Parti vekilini meclise taşıyacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir