Çocuk koruma mobil ekipleri 51 ilde sahada!

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının 51 vilayette kırsal bölgelerde vazife yapan çocuk muhafaza taşınabilir grupları aileler ile kamu görevlilerini ziyaret ederek farklı risk kümelerindeki çocukların okula devamını sağlamak gayesiyle takviye çalışmaları yürütüyor.

Bakanlığın taşınabilir takımları, Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı V. 180 Günlük Aksiyon Planı kapsamında 1 Temmuz-31 Aralık 2021 tarihlerinde 22 ilin kırsal bölgelerinde sosyoekonomik istikametten dezavantajlı ve risk gruplarındaki  çocuklar ile ailelere yönelik tespit, kıymetlendirme ve yönlendirme çalışması gerçekleştirdi. Bu kapsamda 804 köy ziyaret edilerek 4.755 çocukla görüşüldü ve 2.385 aileye rehberlik yapıldı. Ayrıyeten gruplar ziyaret ettikleri köylerde muhtarlar, okul idarecileri, belediye vazifelileri ve imamlarla da görüştü. Ailelerle ve köylerdeki kamu görevlileriyle yapılan değerlendirmeler sonucunda 81 çocuk hakkında gözetici ve destekleyici önlem kararı alındı, okula devam etmediği belirlenen çocukların okula devamı sağlandı.

Çalışma 51 ile yaygınlaştırıldı

Bu çalışmalardan olumlu geri dönüşler alınması üzerine çalışmanın büyükşehirler dışındaki 51 vilayette yaygınlaştırılması kararlaştırıldı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının vilayet müdürlükleri ve Toplumsal Hizmet Merkezlerinde vazife yapan toplumsal çalışmacı, psikolog, psikolojik danışman ve sosyologlardan oluşan taşınabilir takımları bu vilayetlerde çalışmalarını sürdürdü.  Toplam 558 bireyden oluşan taşınabilir gruplar 1127 köyde  çocuklar, aileler, muhtarlar, okul idarecileri, belediye vazifelileri ve imamlarla görüştü.

Çalışmaların başladığı günden bugüne 260 çocuk Toplumsal ve Ekonomik Dayanak (SED) hizmetinden yararlandı, ilgili mahkemeden 49 çocuk hakkında danışmanlık, 34 çocuk hakkında eğitim ve 24 çocuk hakkında sıhhat önlemi kararı alındı.

Ayrıca çalışmalar kapsamında, kırsal bölgelerdeki gereksinim sahibi ailelerin ilkokul ve ortaokula devam eden çocukları için hazırlanan ve içinde sırt çantası, kalemlik, beslenme çantası, boya, defter, kalem ve okuma kitaplarının yer aldığı “Eğitim ve Gelişim Dayanak Paketleri” de gereksinim sahiplerine teslim edildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Mobil gruplarımız 5188 çocuğumuzla görüştü, 2.460 aileye rehberlik hizmeti verdik. 260 çocuğumuzu toplumsal ve ekonomik dayanak hizmetlerimizden yararlandırdık. Eğitim çağında olup da maddi münasebetlerle okula gidemeyen hiçbir çocuğumuz kalmayıncaya kadar çalışacağız.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir