Yine İsveç yine provokasyon: Bu kez adres parlamentonun önü

İsveç’te Kuran-ı Kerim’e yönelik aylardır devam eden provokatif ve saygısız hareketlere dün bir yenisi daha eklendi. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’ün önceki gün yaptığı açıklamada aksiyonların ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu söz etmesine karşın, daha evvel de emsal aksiyonlarda bulunan Salwan Momika ve Salwan Najem isimli Iraklı mülteciler, İsveç polisi eşliğinde parlamento önünde Kuran yaktı.

HADSİZLİĞİN BÖYLESİ

Öğle saatlerinde İsveç parlamentosu önüne gelen Momika ve Najem, evvel Kuran’ın sayfalarını yırttı, akabinde ateşe verdi. Parlamento önünde toplanan 15 kadar karşı protestocu ikili aleyhine sloganlar attı. İsveç Expressen gazetesine açıklamada bulunan Najem, “Kuran İsveç’te yasaklanana kadar hareketleri sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Salwan Momika daha evvel de Stockholm’deki merkez cami ve Irak Büyükelçiliği önünde benzeri provokasyonu gerçekleştirmiş, İsveç Göçmenlik Ofisi, Momika ile ilgili oturma ve çalışma müsaadesinin iptalinin değerlendirildiğini açıklamıştı.

İSLAM BİRLİĞİNE MEKTUP

Olay İsveç idaresi ile Müslüman ülkelerin ortasındaki tansiyonun yüksek olduğu bir periyotta gerçekleşti. Evvelki gün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en önemli güvenlik problemiyle karşı karşıya kaldığını söylemişti. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström dün Danimarka ve İsveç’te yaşanan Kuran yakma hareketleri gündemiyle fevkalâde toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dışişleri bakanlarına bir mektup göndererek, yasal süreçle ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti. Toplantı sonrası konuşan İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ise İsveç ve Danimarka’nın hücumlara karşı hiçbir tedbir almamasından hayal kırıklığı duyduğunu belirterek “İfade özgürlüğü savında bulunan makamların, milletlerarası hukuka karşıt bu aksiyonlara müsaade vermeye devam etmesi talihsizliktir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir