Yıllardır peşindeydi, en sonunda görüntülemeyi başardı

Türkiye’nin yaban hayatı bakımından en varlıklı ulusal parkları ortasında yer alan Munzur Vadisi Ulusal Parkı, vaşak, yaban keçisi, tilki, kurt, sansar, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu, ur kekliği, çengel boynuzlu dağ keçisi ve ayı üzere birçok canlı çeşidine konut sahipliği yapıyor. Çevreciler tarafından yaban hayatının Doğu Anadolu’daki konutu olarak da tabir edilen park, bilhassa tabiat fotoğrafçılarının da uğrak yeri.

Şehirde 20 yıldır dağcılık ve tabiat fotoğrafçılığı yapan İsmail Ateş de Munzur Vadisi Ulusal Parkı’nda bugüne kadar bozayı, ur kekliği, yaban keçisi, şamua, domuz ve su samuru üzere birçok yaban hayvanını görüntülemeyi başardı.

Ateş, 15 yıl boyunca bölgede popülasyonu azalan, dünyada kuşağı tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için birinci derecede muhafaza altında olan ve Uluslararası Doğaya Koruma Birliği Kırmızı Listesi’nde yer alan vaşağı görüntülemeye çalıştı.

Genelde gece avlandığı için ‘ormanın hayaleti’ olarak bilinen vaşağı, pazartesi günü gündüz saatlerinde kayanın üzerinde dinlenirken fark eden Ateş, yakından görüntülemeyi başardı.

Bir mühlet kendisini çeken Ateş’i izleyen vaşak, daha sonra bölgeden uzaklaştı.

“HEYECANDAN ELİM TİTRİYORDU”

Uzun yıllardır peşinde koştuğu vaşağı görüntülemenin memnunluğunu yaşayan İsmail Ateş, şunları söyledi:

“Yıllardır bölgede dağcılık yapıyorum. Dağcılık olunca fotoğrafçılık da bizatihi gelişiyor. Daha evvel bu bölgede keklik, ayı, şamua, dağ keçisi, su samuru üzere neredeyse tüm yaban hayvanlarını görüntüledim. Benim içimde vaşağı yakında görüntülemek vardı. 15 yıl izini sürdüm ve onu çekmeyi başardım, çok memnunum.”

“Onunla karşılaştığımda inanılmaz derece heyecanlandım. Deklanşöre basarken heyecandan elim titriyordu. Hayvan beni görünce oturarak poz vermeye başladı. Ben de ona yeterlice yaklaştım ve çok hoş imaj aldım.”

“TETİĞE DEĞİL DEKLANŞÖRE BASALIM”

“Lütfen herkesten ricamız tetiğe değil deklanşöre basalım. Dünyanın en hoş zevki budur. Yıllardır bu coğrafyada bu canlıların korunması için çaba verdik. Hepimiz bu canlıları koruyalım. Bunlar tabiatın zenginliğidir. İlimiz, bölgenin en varlıklı coğrafyasına sahiptir. Bölgeyi doruklardan izlemek başka hoş. O tepelerden inerken vaşağı görüntüledim.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir