Yeni Ay Yeni Umutlar: 3-7 Nisan Haftasında Piyasalarda Enflasyon ve ABD İstihdam Öne Çıkacak

Yeni haftada yurt içinde haftanın birinci günü açıklanacak enflasyon sayıları, yurt dışında ise haftanın son günü açıklanacak ABD iş gücü istatistikleri olacak. 

Yurt dışında hem imalat hem hizmet dalları için satın alma yöneticileri endeksi dataları (PMI), ABD fabrika siparişleri, Almanya fabrika siparişleri ve sanayi üretimi, Japonya Tankan Anketi ile Euro Bölgesi üretici fiyatları bilgileri öne çıkıyor.

Avustralya Merkez Bankası(RBA) ve Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ) faiz kararları da takvimde yer alıyor.

3 Nisan Pazartesi yurt içi piyasaların gündeminde enflasyon olacak. TÜİK, tüketici fiyatları en son aylık yüzde 3,15 ile piyasa beklentilerinin üzerinde geldi ve yıllık enflasyon yüzde 55,18 oldu (10.00). TÜİK tıpkı saatte yurt içi üretici fiyatlarını da yayımlayacak. İSO imalat kesimi satın alma yöneticileri endeksi de açıklanacak.

Yurt dışı piyasaların gündeminde de her ayın birinci iş günü olduğu üzere imalat kesimi satın alma yöneticileri endeksleri, Avustralya ile başlayarak gün uzunluğu yayın akışında olacak.

Avrupa’da da Hollanda ile başlayacak PMI bilgi akışı, öğlen saatlerine kadar 15 Avrupa ülkesiyle devam edecek. Akabinde Amerika piyasalarında da PMI bilgileri yakından izlenecek. Sırasıyla Brezilya, ABD, Kanada, Meksika ve Kolombiya’dan PMI bilgileri ekranlara yansıyacak.

4 Nisan Salı günü yurt içinde, TCMB, her enflasyon verisinin akabinde olduğu üzere “Aylık Fiyat Gelişmeleri” ile ilgili değerlendirmesini yayımlayacak (10.00). Gün ortasında da gerçek efektif döviz kuru dataları yayımlanacak(14.30).

Küresel piyasalarda günün birinci verisi Güney Kore’den gelecek enflasyon sayıları olacak. Asya’da bölgenin en kıymetli ekonomik gündemi Avustralya Merkez Bankası(RBA) faiz kararı olacak. 

Avrupa piyasaları Almanya’nın dış ticaret sayılarıyla güne başlayacak. Avrupa’nın en yüksek işsizlik oranına sahip ülkesi olan İspanya’da kayıtlı iş gücü sayıları yayımlanacak. 

ABD’de imalat kesiminin önümüzdeki periyoduna ait sinyal veren fabrika siparişleri sayıları gelecek (17.00).

5 Nisan Çarşamba yurt içi piyasaların gündeminde, öne çıkan bir data bulunmazken, TİM, OİB ve OSD Türkiye Otomotiv Dalında Sürdürülebilirlik Aksiyon Planını açıklayacak (10.00).

Yurt dışı piyasalarında gündeminde haftanın birinci günü açıklanan imalat bölümü PMI datalarının akabinde bu defa hizmet kesimi PMI dataları gün uzunluğu ekranlara düşecek.

Avrupa piyasaları Almanya’dan gelecek kıymetli bir datayla güne başlayacak; sanayi kesiminin önümüzdeki periyoda ait görünümünü yansıtan fabrika siparişleri açıklanacak. Fransa ve İspanya’nın sanayi üretimi bilgileri yayımlanacak. 

ABD’de tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen ADP özel dal istihdam sayıları açıklanacak (15.15).

6 Nisan Perşembe günü piyasalar güne TOBB, sanayi kapasite raporu istatistikleri ile başlarken, gün içinde BDDK ve TCMB’nin haftalık bilgileri izlenecek.

Yurt dışı piyasaların gündeminde birinci olarak Çin’in Caixin hizmet kesimi PMI sayıları izlenecek. 

Almanya’da bir gün evvel gelen fabrika siparişlerinin akabinde bu kere sanayi üretimi sayıları açıklanacak. 

ABD’de Challenger tarafından hesaplanan işten çıkarmalar dataları yayımlanacak (14.30). Güney Amerika’nın kıymetli ekonomilerinden Şili’nin tüketici fiyatları bilgileri yayımlanacak. ABD’den haftalık işsizlik müracaatları ile Kanada’dan iş gücü istatistikleri tıpkı saatte ekranlara düşecek (15.30).

Haftanın son süreç günü 7 Nisan Cuma yurt içinde TÜİK, finansal yatırım araçlarının gerçek getiri oranlarını açıklayacak (10.00). Profesyoneller tıpkı dakikalarda TCMB’nin Ocak-Mart 2023 devrine ilişkin “Banka Kredileri Eğilim Anketi” sonuçlarını izleyecek. Gün sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı, nakit gerçekleşme sonuçlarını açıklayacak. Hazine nakit istikrarı en son 171,5 milyar TL açık vermişti (17.30).

Küreselde çoğunlukla ‘Kutsal Cuma’ nedeniyle kapalı olan piyasalarda süreç olmayacak.

Dünyanın en fazla rezervine sahip ülkesi olan Çin’in döviz rezervleri açıklanacak (11.00). 

Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hesaplanan global besin fiyatları endeksi dataları açıklanacak. Besin fiyatları son 11 aydır üst üste düşüş gösteriyor (11.00). 

Haftanın beklenen verisi ABD’den gelecek; iş gücü istatistikleri yayımlanacak. En son tarım dışı istihdam 311 bin artarken, işsizlik oranı yüzde 3,6 düzeyinde açıklandı (15.30).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir