Yaklaşık 70 ülke Çin’in iç işlerine müdahale edilmesine hayır dedi

Bir küme ülke pazartesi günü devam eden BM İnsan Hakları Kurulu’nun 51. oturumunda, Xinjiang, Hong Kong ve Tibet ile ilgili sorunların Çin’in iç işleri olduğunu ve insan haklarının siyasallaştırılmaması ve ikili standartlar uygulanmaması ya da insan hakları mazeretiyle Çin’in iç işlerine müdahale edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Pakistan tarafından 68 devlet ismine yapılan ortak açıklamada, devletlerin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne hürmet gösterilmesinin ve hükümran devletlerin iç işlerine karışılmamasının memleketler arası alakaları yöneten temel normları temsil ettiği vurgulandı.

Ortak açıklamada, tüm tarafların Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın gaye ve unsurlarına uyması; evrensellik, tarafsızlık, objektiflik ve seçici olmama unsurlarına bağlı kalması ve her devletin halkının kendi ulusal şartlarına uygun olarak kalkınma yolunu bağımsız olarak seçme hakkına hürmet göstermesi gerektiği belirtildi.

Ekonomik, toplumsal ve kültürel haklara ve bilhassa kalkınma hakkına kâfi kıymet atfedilmesi ve tüm insan haklarına birebir ehemmiyetin gösterilmesi gerektiğine dikkat çekilen ortak açıklamada, “Bugün beşerler, ortalarında Covid-19 pandemisinin de bulunduğu birçok zorlukla karşı karşıya. Memleketler arası toplum çok taraflılığı desteklemeli, dayanışma ve uyumu güçlendirmeli ve global zorluklara ortaklaşa karşılık vermeli, dünya barışını ve kalkınmasını ilerletmeli ve insan haklarını teşvik etmeli ve korumalıdır” denildi.¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir