Varlık Fonu Sendikasyon Kredisi Aldı

Türkiye Varlık Fonu, Asya, Avrupa, Amerika ve Orta Doğu bölgesinde yer alan 9 ülkeden 11 bankanın iştirakiyle 790 milyon euro fiyatında iki yıl vadeli sendikasyon kredi mutabakatı imzaladı.

TVF, 790 milyon euro meblağında iki yıl vadeli sendikasyon kredisi sağladı.

TVF’den yapılan açıklamda, Akbank TAŞ, Malta Şubesi, Standard Chartered Bank ve Atlantic Forfaitierungs AG sürece yeni bankalar olarak katıldı. Kelam konusu iki yıl vadeli kredinin yıllık faiz oranı Euribor+%4,25 olarak gerçekleşti.

ICBC ve Emirates NBD Capital Limited’in ortak koordinatörlüğünde gerçekleşen süreçte, ICBC başkan talep toplayıcı, Emirates NBD talep toplayıcı, dokümantasyon casusu ve kredi temsilcisi olarak vazife aldı.

Sendikasyon kredisine ICBC kıdemli yetkilendirilmiş başkan düzenleyici, Akbank T.A.S, Malta Şubesi, Emirates NBD Bank (P.J.S.C.), ING, Qatar National Bank (Q.P.S.C.) yetkilendirilmiş başkan düzenleyici olarak; BBVA, Societe Generale, Standard Chartered Bank, Citibank, Bank of America Europe Designated Activity Company ve Atlantic Forfaitierungs AG de önder düzenleyici olarak katıldı.

TVF’nin sitesindeki “genel bilgiler” kısmında “varlık fonu nedir?” diye baktığımızda “Varlığa dayalı kalkınma fonu” başlığı ile şu bilgiler yer alıyor: ?

TVF, varlığa dayalı kalkınma fonudur ve bedel yaratımına odaklanmıştır. Portföyündeki kuruluşların büyüme maksatlarına katkı sağlar.

Fon, kıymet yarattığı şirketlerden lisans, kâr ve kira geliri elde ederek kendini finanse edebilen bir yapı oluşturmayı maksatlar. Türkiye’nin vizyoner projelerine de sermaye takviyesi sağlamak için çalışır.

TVF’nin portföyünde bulunan Türkiye’nin değerli şirketlerinin başında gelenler içinde, Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Türkiye Sigorta, Türk Hava Yolları, PTT, Botaş, Türkiye Petrolleri, Turkcell, Türksat, Türk Telekom, Çaykur, Kayseri Şeker, Türk Şeker, Eti Maden, Kardemir de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir