Vali Gökmen Çiçek Turizm Haftasını öğrencilerle kutladı

Mehmet Uzel / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in iştirakiyle gerçekleşen panele; ERÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Oktay Özkan, Prof. Dr. M. Hakan Poyrazoğlu, Özvatan Kaymakamı Mine Kurt, Kayseri Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Şükrü Dursun ve Genel Sekreter Prof. Dr. İbrahim Narin de katıldı.

Etkinlik, “Fotoğraf ve Ebrunun Buluşması: Özbekistan” temalı sanat standının açılışı ile başladı.

Serginin gezilmesinin akabinde iştirakçilere Özbek pilavı ikram edildi.

Daha sonra “Kayseri’nin Turizm Değerleri” isimli panele geçildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde başlayan panelde; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek; turizm fakültelerinin, rehberlik, gastronomi ve mutfak sanatlarının ehemmiyetine değinerek, “Bugün turizm fakültelerinde okuyan öğrenciler bu memleket için ulusal vazife yapıyor. Bu memleket dışarıdan para getirmek için nasıl mühendislik çalışmaları yaparak dışarıya eser satanları istihdama katkılarından ötürü alkışlıyorsak turizmde faaliyet gösterenlere de iktisada katkılarından ötürü sonsuz teşekkür etmemiz lazım. Zira istihdama bu kadar çabuk katkısı olan, bir ülkeye bir vilayete bu kadar katkı sağlayan diğer bir bölüm ben bilmiyorum. Mühendislik fakülteleri neyse tahminen de daha değerlisi turizm fakülteleri” halinde konuştu.

Günümüzde dünyanın küresel bütçesinin yüzde 3.85’inin turizm olduğuna işaret eden Vali Çiçek, dünyada 11 çalışandan 1’inin turizm kesiminde çalıştığını ve bu sene bu sayının her 9 şahıstan 1 bireye yükseltilmeye çalışıldığını söyledi.

Turizm fakültelerinde okuyan öğrencilerin birçoğunun başında öbür kesimler olmasının kendisini üzdüğüne dikkati çeken Vali Çiçek, “Ben turizm fakültesinin üniversite okumak için okunacak bir fakülte olduğuna inanıyorum. Bu fakültenin öğrencilerinin bu memleket için çok değerli olduğunu ve geleceğimizde çok kıymetli yer kavrayacağını görüyorum. Bu yüzden de üniversitede birçok fakülteye daha hiç gitmemişken hatta sırf bir fakülteye gitmişken bugün sizlerle beraberim” açıklamasında bulundu.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Güllü ise panel kapsamında Vali Çiçek’i fakültelerinde ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek, aktifliğe katılan herkesin turizm haftasını kutladı.

Kayseri’nin altın çağını yaşadığını söz eden Prof. Dr. Güllü, “Sebebi ise insan kaynağı ile ilgili. Turizme odaklanmış bir Valimiz, bir Belediye Liderimiz, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürümüz, bölüm temsilciliklerimiz ve Üniversitemiz bulunmakta. Bu bahttan ötürü bu nitelemenin abartılı olmayacağı görüşündeyim” dedi.

Panelin sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oktay Özkan ve Prof. Dr. Kenan Güllü, Vali Gökmen Çiçek’e teşekkür plaketi takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir