Uzmandan tahmin: Dolar/Euro kurunda 25’lere doğru zıplama olabilir… ‘Her an bir patlamaya hazır durum içerisinde döviz’

Dövizde yükseliş sürüyor. İktisat gazetesinden Burcu Göksüzoğlu’na konuşan Deriva Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Tolga Uysal, seçimin akabinde kim iktidar olursa olsun siyaset değişikliği gerektiğini vurguladı. Uysal, “Faizlerin artması diyoruz, bu bir strateji olacaktır lakin evvel kim gelirse gelsin döviz kurunda 25’lere yanlışsız bir zıplama olacağı kanaatindeyim. Dolar/ TL ve Euro/TL tarafında düzeltme olması gerekiyor” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gelen ekonomik datalar maalesef makus. Dış ticaret açığımız 110 milyar dolar oldu. Seçim öncesi bu siyaset devam edecek. Seçime kadar Dolar/TL’nin 19.50 yanlışsız hareket edeceğini düşünüyorum.
Seçimden sonra ise büyük ihtimalle burada bir dönüş olması lazım. Kim başa gelirse gelsin bu siyasetin değişmesi lazım. Biz daima şundan bahsediyoruz faizlerini artması… Tamam bu bir strateji, bu olacaktır. Ben fakat evvel şunu göreceğimizi düşünüyorum, kim gelirse gelsin döviz kurunda 25’lere yanlışsız bir zıplama olacağı kanaatindeyim.

Dolar/TL ve Euro/TL tarafında kesinlikle bir düzeltme olması gerekiyor. Şöyle düşünün şu anda bir buhar kazanındayız, delik yok, her an bir patlamaya hazır durum içerisinde döviz. Bunun bir yararı da TL’nin rekabetçi olması açısından kıymetli. Şayet ihracat yapacaksak biz, çok kıymetli bir Türk Lirası ile karşı karşıyayız. O yüzden Dolar/TL’de süratli bir üst artış, orada bir düzeltme göreceğimizi düşünüyorum. Gerisinden da kademeli olarak faiz artışları gündeme gelecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir