Ukrayna: Rusya Ukrayna geneline yoğun füze ve İHA saldırısı düzenledi

Başkanlığın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, Rus ordusunun dün gece Ukrayna geneline ağır füze ve İHA saldırısı gerçekleştirdiği belirtilerek, “İlk belirlemelere nazaran Rusların fırlattığı 30 Şahed İHA’dan 28’i imha edildi. Zaporijya ve etrafında işgalciler 7 adet S-300 füzesini kullandı” bilgisi verildi.

Açıklamada, son 24 saatte Rus güçlerin Ukrayna askerlerinin mevzilerine ve yerleşim yerlerine 45 hava saldırısı düzenlediği, tanksavar füze sistemlerinden 70’e yakın ateş açtığı, siviller ortasında yaralıların olduğu kaydedildi.

Rusların Liman, Bahmut, Avdiyivka ve Marinka istikametlerinde ana uğraşlarını ağırlaştırmaya devam ettiği bildirilen açıklamada, son bir günde kelam konusu taraflarda 45 çatışma meydana geldiği aktarıldı.

Açıklamada, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin son 24 saatte Rus askerlerin ağırlaştığı bölgeleri 15 kere bombaladığına dikkat çekilerek, Ukrayna füze ve topçu birliklerinin de Rusların 3 komuta merkezini, 10 asker ve teçhizat toplama alanını, 2 mühimmat deposunu, 1 yakıt deposunu, 3 hava savunma aracını ve 2 değerli tesisini vurduğu belirtildi.

“Kiev hava alanında 20’ye yakın İHA imha edildi”

Kiev Şehri Askeri İdare Başkanı Sergey Popko da yönetimin toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kiev’de hava saldırısı alarmının 3 saatten fazla sürdüğünü vurguladı.

Saldırıya ait zayiat yahut hasarla ilgili rastgele bir bilgi alınmadığını bildiren Popko, “İHA’lar başşehre farklı taraflardan girdi. Hava saldırısı alarmı 3 saatten fazla sürdü. Hava savunma kuvvetlerimizce Kiev etrafındaki hava alanında 20’ye yakın düşman gayesi imha edildi” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir