The Economist’ten seçim öngörüsü: Ya otoriterleşme ya köklü değişim

İngiltere’nin haber ve ekonomi dergisi The Economist, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin muhtemel sonuçları ve bu sonuçların iç de dış siyasete mümkün tesirlerini ele alan bir tahlil yayınladı. Mecmua, dokuz sayfalık tahlilinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi ya kıl hissesi ya da sonuca itiraz ederek kazanacağı, AK Parti’nin ise meclisteki çoğunluğunu kaybedeceği öngörüsünde bulundu.

Voice of America (VOA) Türkçe’nin aktardığına nazaran, The Economist’in tahlilinde seçimlerin, ülkenin gitgide otoriterleşen yolda devam edip etmeyeceğini ya da rotasını esaslı bir formda değiştirip değiştirmeyeceğini belirleyeceği yorumu paylaşıldı.

‘CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İKTİDARDA KALIRSA…’

Derginin tahlilinde, Erdoğan’ın iktidarda kalmaya devam etmesi halinde, yüksek enflasyonun devam edeceği, ülkenin yatırımcılar açısından çekiciliğinin kısıtlı kalacağı ve Türkiye’nin Avrupa ve ABD’den uzaklaşmayı sürdüreceği öngörüsüne yer verildi.

The Economist, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mevcut durumda kamuoyu yoklamalarında önde olduğuna, 20 yıllık iktidarın akabinde Erdoğan’ın yenilme riskinin ise yüksek olduğuna işaret etti.

‘TÜRKİYE İÇİN YENİ VİZYONU UYGULAMAK KOLAY OLMAYACAK’

Seçimi muhalefetin kazanması ihtimalini de ele alan mecmua, bunun Türkiye için kıymetli değişiklikleri beraberinde getireceğini kaydetti. Muhalefetin kazanması durumunda, otokratik cumhurbaşkanlığı sistemini kaldırıp iktisatta klasik siyasetlere dönüşü sağlayacağı ve Türkiye’nin NATO üzere batılı kurumlarla bağlantılarını tekrar inşa etmeyi amaçlayacağını belirten mecmuanın tahlilinde, “Sandıkta başarılı olsalar bile Türkiye için yeni vizyonunu uygulaması kolay olmayacak” değerlendirmesine yer verildi.

The Economist seçimin çekişmeli geçeceğini, kararsız seçmen oranının yüzde 13 civarında olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun müddettir misyonda olmasının getirdiği avantajlardan, kamu kaynakları ve kurumları üzerindeki denetiminden, medya ve seçim yetkilileri üzerindeki tesirinden yararlanacağını da yazdı.

‘MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU KAYBETSE DE GÜÇLÜ BİR DENETLEME OLMAZ’

Türkiye’de seçimden sonra meclis çoğunluğunu kaybetse bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın idaresini devam ettirmesinin elindeki gücü müdafaasını sağlayacağı söz edilirken, Türkiye’de parlamenter sistem 2018 yılında değiştiği için, Erdoğan’ın kabinesini oluşturmak için meclis onayına gereksinim duymayacağı ya da yasamadan güçlü bir denetleme ile karşı karşıya kalmayacağı hatırlatıldı.

Seçim sonuçlarının dış siyaset üzerindeki mümkün tesirlerini de elen alan mecmua, Türkiye’nin Erdoğan devrinde Rusya ile derinleşen münasebetlerin, Rusya’dan S-400 sisteminin alınmasının, İsveç’in NATO üyeliğinin bloke edilmesinin ve Yunanistan’a karşı kullanılan düşmanca telaffuzun klâsik batılı ortaklarla sürtüşmeye yol açtığı tabir edildi.

‘MİLLET İTTİFAKI DAHA BATI’YA DÖNÜK OLACAK’

The Economist’in tahlilinde ayrıyeten, “Seçimi Erdoğan’ın kazanması bu eğilimlerin devamını beraberinde getirecektir. Dış siyasette kimi muhalefet partileri ortasında kıymetli görüş ayrılıkları olsa da Millet İttifakı daha Batı’ya dönük bir yaklaşımda olacak ve en azından AB-Türkiye ilgilerini kısmen tekrar konumlanacaktır. NATO üyeleri muhalefetin zaferini olumlu kıymetlendirecek; lakin Kıbrıs ve Yunanistan’la ilgili klâsik duruşlar, Rusya ve Çin’le istikrarlı ilgiler devam edecektir” öngörüsü yer aldı.

Muhalefet partileri ortasında Suriye ve Kürt sorunu konusundaki görüş ayrılıklarının, Türkiye’nin bu mevzudaki tavrının ABD ile ilgilerde muhtemelen rahatsızlık yaratmaya devam edeceği manasına geldiği belirtildi; lakin yeni bir idarenin AB ve ABD ile yapan bir diyalogun inşa edilmesine yöneleceği varsayılarak, bunun ‘önemli bir değişim için fırsat penceresi’ kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir