TBMM’de asgari ücret tartışması: MHP’li vekil ‘rakamın makul olduğu kanaatindeyiz’ dedi

TBMM Genel Heyeti’nde, 2023 yılı için net 8 bin 506 lira olarak belirlenen taban fiyat konusunda tartışma yaşandı. MHP Küme Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, “Biz, ortaya çıkan bu minimum fiyatın makul olduğu kanaatindeyiz. Ayrıyeten Sayın Cumhurbaşkanı açıklamasında, ihtiyaç vuku bulduğu takdirde minimum fiyatta yıl ortasında tekrar bir düzenleme yapılabileceğini tabir etmiştir. Hasebiyle temel maksat insanımızın enflasyona ezdirilmemesiyse elden gelen yapılmaktadır” dedi. 

Genel Kurul’da, gündem dışı konuşmaların akabinde küme başkanvekilleri yerlerinden kelam aldı.

İyi Partili Usta: Birinci alınan ayda bile taban fiyat, açlık hududunun altında kalacak

İyi Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta,Ocak ayında açlık hududu, benim hesabıma nazaran, bu varsayımla 8 bin 707 lira olacak. Emekçi taban fiyatı ocak sonunda 8 bin 500 lira olarak alacak. Birinci alınan ayda bile minimum fiyat, açlık hududunun altında kalacak. Kimse bu minimum fiyata ‘İyi bir taban ücret’ filan demesin” diye konuştu.

MHP’li Bülbül: Bu sayının makul karşılandığını görmekteyiz

MHP Küme Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, 2023 taban fiyatında, 2022 yılı ocak ayı datalarıyla kıyaslandığında yüzde 100’e yakın bir artış gerçekleştiğini belirtti. Bülbül, “Net 8 bin 506 lira olarak belirlenen taban fiyat açıklamasına gelen birinci yansılardan personel ve patron tarafında bu sayının makul karşılandığını ve memnuniyet oluştuğunu görmekteyiz” diye konuştu.

HDP’li Oluç: Bu, iktidarın son taban fiyat dayatması olacak

HDP Küme Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TÜİK bilgilerine nazaran ziraî girdi maliyetlerinde kıymetli oranda artış görüldüğünü; bunların besin fiyatlarını direkt doğruya etkilediğini söyledi. 2023 yılı taban fiyatına değinen Oluç, “Asgari fiyatı bu türlü açıklamak, milyonlarca düşük gelirlinin, minimum fiyatla çalışanların enflasyona ezdirildiğinin çok açık bir işareti. Bu, iktidarın son minimum fiyat dayatması olacak” sözlerini kullandı.

CHP’li Özel: TÜRK-İŞ imza atmadı; çalışanın çok mutlu olduğu minimum fiyatı kim, nasıl tanım ediyor?

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, TBMM‘nin gelecek hafta çalışmalarına orta verecek olmasını eleştirirerek, “Emeklilikte yaşa takılanlar beklerken, sözleşmeliler beklerken siz nereye gidiyorsunuz, nasıl gidiyorsunuz; bunu anlamakta zahmet çekiyoruz” diye konuştu.

Gelecek yıla ait taban fiyatın açıklandığını hatırlatan Özel, “Recep Tayyip Erdoğan’ın oturmadığı, zapt etmediği, yetkisini kendi kullanmadığı bir Taban Fiyat Tespit Komitesi Başkanlığı kalmıştı, bugün oraya da oturdu. Bir kez TÜRK-İŞ imza atmadı, çalışanın çok şad olduğu minimum fiyatı kim, nasıl tanım ediyor?” dedi.

Asgari ücretlinin kur muhafazalı mevduatı, altını, dövizi değil, pirinci, sütü, bulguru ve makarnayı bildiğini belirten Özel, “Bugünkü taban fiyat, temmuzda ilan edilenden 33 kilo eksik pirinç, 35 kilo eksik bulgur, 111 paket eksik makarna, 604 adet eksik yumurta, 29 litre eksik ayçiçeği yağı, 79 kilo eksik kuru soğan, 150 kilo eksik patates, 37 litre eksik süt alıyor. Siz de utanmadan sıkılmadan ‘Asgari fiyata yapılan artırım, patronu de emekçiyi de mutlu etti’ diyorsunuz. Bu açıklamaları yapanları millete şikayet ediyoruz” sözlerini kullandı.

AKP’li Tunç: Alım gücünü artıracak adımları atmaya devam edeceğiz

AK Parti Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, 2022 başında 4 bin 253 lira olan minimum fiyatın, bugün 8 bin 506 lira olarak açıklandığını lisana getirerek, “Özgür Bey minimum fiyattan çok rahatsız olmuş anlaşılan” dedi.

Asgari fiyattaki artışın yüzde 100 olarak gerçekleştiğini söyleyen Tunç, “Böylece çalışanlarımızı global enflasyona karşı korumaktaki kararlılığımızı göstermiş olduk. AK Parti iktidara geldiğinde, 20 yıl evvel 185 lira taban fiyat kur bazında 100 dolara tekabül ediyordu. Bugün 8 bin 506 lira, 455 dolara tekabül ediyor. Böylelikle ülkemizi 3-4 kat büyüttük, taban ücretlimizin, çalışanımızın alım gücünü, ülkemizin büyümesine paralel olarak 4,5 kattan fazla artırmış oluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Tunç, bundan sonra da sabit gelirlilerin alım gücünü artıracak, refahını yükseltecek adımları atmaya devam edeceklerini söyledi.

“Biz, ortaya çıkan bu taban fiyatın makul olduğu kanaatindeyiz”

MHP Küme Başkanvekili Bülbül, emekçi ve patron kısmından bahsederken yalnızca masada oturanları kastetmediğini belirtti. Asgari fiyat beklenti anketlerindeki fiyatın, açıklanan düzeyde olduğuna dikkati çeken Bülbül, “Biz, ortaya çıkan bu minimum fiyatın makul olduğu kanaatindeyiz. Ayrıyeten Sayın Cumhurbaşkanı açıklamasında, ihtiyaç vuku bulduğu takdirde taban fiyatta yıl ortasında yine bir düzenleme yapılabileceğini tabir etmiştir. Hasebiyle temel gaye insanımızın enflasyona ezdirilmemesiyse elden gelen yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

İyi Parti’li Erhan Usta ise Bülbül’ün kelamlarını eleştirirken, “Levent Bey’in dediğinden şunu anlıyorum; İktisat o kadar berbat ki açlık hududunun altındaki bir minimum fiyatı lakin verebiliyoruz” tabirini kullandı.

MHP Küme Başkanvekili Bülbül, Âlâ Parti’li Usta’ya reaksiyon gösterdi. TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç de “Bu laftan sonra ben bile buradan topa gireceğim ancak girmeyeyim” dedi.

Bu sırada Bülbül ve Usta ortasında bir mühlet laf atmalar yaşandı.

Genel Kurul’da daha sonra partilerin küme tekliflerinin görüşmelerine geçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir