Taliban’dan Prens Harry’ye tepki

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahar Belhi, basına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Prens Harry’nin bu yorumları pakları hesapsızca katleden işgal güçlerinin elinde Afgan halkının yaşadığı travmanın ufak bir örneğidir.”

Taliban sözcülerinden Bilal Kerimi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Afganların “işgal suçlarını” unutmayacağını belirterek, “Böylesi cürümler yalnızca bir ülkeyle hudutlu değildir. Afganistan’a saldıran her ülkenin buna benzeri kıssaları var.” değerlendirmesinde bulundu.

“BU SAVAŞTAN MAĞLUP AYRILDINIZ”

Taliban’ın önde gelen bileşenlerinden Hakkani Kümesinin önderlerinden Enes Hakkani de Twitter hesabından husus ile ilgili açıklamada bulundu.

Prens Harry’in, Afganistan’da 25 kişiyi öldürmesini “satranç taşlarının tahtadan çıkarılması” olarak görmesine reaksiyon gösteren Hakkani, “Bu savaştan mağlup ayrıldınız. Öldürdüğünüz bireyler satranç taşları değildi. Onlar insandı.” sözlerini kullandı.

İngiliz Kraliyet ailesinden ayrılarak ABD’ye yerleşen Harry, Afganistan’da misyon yaptığı periyoda ait anılarına da yer verdiği, 10 Ocak’ta yayımlanacak “Spare” isimli kitabında, Afganistan’da askerlik yaptığı sırada 25 Afgan’ı öldürdüğünü ve bundan “utanç duymadığını” belirtmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir