Suriye’den Türkiye’ye kritik ‘normalleşme’ mesajı: Suriye’deki eylemlerinizi durdurun

Türkiye-Suriye münasebetlerinin olağanlaşma muhtemelliğine yönelik haberler gündemde yerini korurken, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad‘dan Türkiye‘ye yönelik dikkat cazibeli yeni iletiler geldi.

Faysal Mikdad, Türkiye’nin, Suriye‘ye yönelik “düşmanlıklarına” son vermesi ve “radikal kümelere desteğini” durdurmasıyla, Suriye-Türkiye bağlarının “eski haline dönebileceğini” söyledi.

Mikdad, “Türkiye ile her vakit güzel ve olağan bağlantılar kurmaya hazırız; lakin ulusal egemenlik çıkarlarımızı görmezden gelerek, Suriye’nin kuzeyinde suyu keserek ve insanları bombalayarak değil” dedi.

Mikdad, Türkiye’ye “ön şartlar” dayatmadıklarını, ama alakaları normalleştirebilmek için Türkiye’den “Suriye topraklarındaki hareketlerini durdurmasının doğal bir talep” olduğunu lisana getirdi.

Mikdad ayrıyeten, “Herhangi bir tartışmanın temel desteği olmalıdır. Bu yüzden problemleri çözmek için karşı taraftan buna yönelik bir tahlil gelmediğinde, topraklarımın işgalcisiyle nasıl bir mutabakata varabilirim?” diye konuştu.

‘ÖNCEDEN TÜRKİYE’YE FEDAKARLIK YAPMIŞTIK’

Faysal Mikdad, Türkiye’nin, İdlib’den “derhal ve tamamen” çekilmesi ve bölgedeki “gruplara dayanağını durdurması” gerektiğini savunarak, “Türkiye’nin işgali ne kadar sürerse sürsün, ABD’nin, Irak ve Afganistan işgaliyle tıpkı akıbete uğrayacak” sözlerini kullandı.

Mikdad, Türkiye’nin, şu anda Suriye’nin kuzeyinde sivillere yönelik “yeni yerleşim yerleri kurduğunu” tabir ederek, bunun BM ve memleketler arası hukukta “kabul edilemez olduğunu” ve bir “savaş suçu” olduğunu öne sürdü.

Mikdad, ülkesinin, geçtiğimiz yılllarda Türkiye ile “iyi bağlar kurmaya yeltendiğini” belirterek, “2009-2010 ortasında bağlantılar harikaydı ve bağlantılarımızı güçlendirmek için bazen çıkarlarımıza uymayan adımlar bile attık, fedakarlık yaptık” dedi.

SURİYELİLERE ‘ÜLKENİZE GERİ DÖNÜN’ ÇAĞRISI

Mikdad, Türkiye ile bağlantılardaki sorunun başlama noktalarına işaret ederek “Aramızdaki problemler, Türkiye’nin, Suriye’nin içişlerine müdahale etmesi ve dünyanın dört bir yanından Türkiye toprakları üzerinden Suriye’ye akın eden ve insanlarını öldürüp ülkemizin altyapısını tahrip eden IŞİD’li teröristleri desteklemesiyle başladı” dedi.

Mikdad ayrıyeten, yerinden edilen ve göç eden Suriyelilere seslenerek, ülkelerine “geri dönmesi” için davette bulundu.

BM GENEL KONSEYİ’NDE DA TÜRKİYE’YE DEĞİNDİ

Faysal Mikdad, New York’taki BM Genel Konseyi’nin 77. oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye’deki rastgele bir “yasadışı” askeri varlığın “koşulsuz” olarak sona ermesi gerektiğini söyledi.

Mikdad, “Suriye topraklarındaki rastgele bir yasadışı askeri varlığın milletlerarası hukuka ve BM Sözleşmesi’ne alışılmamıştır, derhal ve şartsız olarak sona ermesi gerekir” dedi.

Mikdad, Rusya, İran ve Türkiye ortasında gerçekleşen Astana görüşmelerine takviye verdiğini belirterek, “Türkiye, Astana’daki yükümlülüklerine uymamaya devam ederse ne yazık ki tüm kıymetlendirme ve sonuçlar kağıt üzerinde kalacak” diye konuştu.

‘İŞGALCİLERE GÜVENMEYİN’

Mikdad, Suriye’de ABD takviyesindeki YPG/PKK‘lı teröristlere seslenerek, “Sponsorlarının ördüğü illüzyonların tesiri altında yaşayan ayrılıkçı milisler, yabancı işgalciye güvenmekten geri çekilmelidir. Anavatanının yanında olmayanın, bir vatanı da yoktur” tabirlerini kullandı.

Mikdad ayrıyeten, İsrail‘in, terör örgütü El Kaide ve IŞİD üzere örgütleri “desteklediğini” ileri sürerek, İsrail’in, Suriye topraklarında “barış ve güvenliği tehdit eden yeni taarruzlar gerçekleştirmeye devam ettiğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir