Soylu: Ses kaydını dinledim, ajanlık faaliyeti…

İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat’ın gündeme ait sorularını yanıtladı.

Soylu, ”Dün katıldığınız bir yayında 6’lı masanın toplantısı sonrası CHP’li bir ismin bir AB büyükelçisine gittiğini tez ettiniz. Hatta ‘Ses kaydı var.’ dediniz. Nasıl elde edildi o ses kaydı? Mahkeme kararı var mıydı?” sorusuna şu cevabı verdi:

”Birisi ajanlık faaliyeti yapıyorsa Türkiye’nin ajanlık faaliyetini takip etmek misyonudur. Birisi ajanlık faaliyeti yapıyorsa Türkiye Cumhuriyeti’nin takip etmesi misyonudur. Bunu bugün söylüyor değilim aylardır söylüyorum. Bu ses kaydını dinledim. Burada yalnızca gidip bir ziyaret kelam konusu değil. ‘Siz buna ne diyorsunuz?’ diyor. Bu seçim sonrası yaşanacaklar tüm modellemelerin kararı konuşuluyor. 6 ay önce onların İçişleri Bakanı Türkiye’ye geldiği zaman söyledim. Ünal Çeviköz gönderildiği andan itibaren konuşmalar budur. Çeviköz nasıl dinlenecek? Gittiği büyükelçilikte yaptıkları değerlendirmeyi söylüyorum. Tüm devletler kendilerini ajanlık faaliyetine karşı korur. Görüşmeler ajanlık faaliyeti ve devletin kayıtlarında var.”

‘DARBEYİ BEN DEĞİL BİDEN SÖYLEDİ’

14 Mayıs’ı ”siyasi darbe girişimi” olarak yorumladığı hatırlatılarak ”Bu telaffuz seçim sonucunu tartışılır kılmıyor mu?” diye sorulan Soylu, şöyle konuştu:

”Kılmaz. Bu kelamı ben söylemiş değilim. (ABD Başkanı Biden’ın başkan seçilmeden evvel yaptığı bir açıklamayı dinleterek) Biden ’15 Temmuz darbesinde bu işi beceremedik. Darbelerle olmadı artık seçimle bunu yapmalıyız. Biz Erdoğan’a haddini bildirmeliyiz.’ diyor. Bunu ABD Başkanı söylüyor. Biden, ‘O (Erdoğan) bizim PKK/PYD konusunda kendisine boyun eğeceğimizi zannetti. Biz kendisine boyun eğmeyeceğiz. Darbeyle olmadı, seçimle başarmalıyız.’ diyor. 15 Temmuz ardından darbenin faili Amerika’dır dedim. Joe Biden o gün Binali Yıldırım’ı aradı, ‘Biz bakanınızın kelamlarından son derece müteessiriz.’ dedi. Zira darbenin faili bunlar. ABD binlerce TIR, PYD/PKK’ya silah gönderdi. Bizim vazifemiz seçmenimize nasıl bir durumla karşı karşıya kaldığımızı söz etmektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir