SON DAKİKA HABERİ: LGS tercih kılavuzu yayınlandı

Son dakika haberi!  Millî Eğitim Bakanlığı, 2023 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı. 

MERKEZÎ YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Merkezî yerleştirme; merkezî imtihanla öğrenci alan fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına merkezî imtihan puanı üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yapılacak. Öğrenciler, imtihanla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek.

Merkezî imtihanla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî imtihan puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Muvaffakiyet Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yıl Sonu Muvaffakiyet Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine nazaran yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerel yerleştirme süreçleri; okulların tipi, kontenjanı ve pozisyonuna nazaran vilayet, ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul muvaffakiyet puanı üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine nazaran yapılacak.

Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yıl sonu muvaffakiyet puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılacak.

TÜM ÖĞRENCİLER MAHALLÎ YERLEŞTİRME TERCİHİ YAPACAK

Sınava giren ve merkezî imtihan puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrencilerin, mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmaları gerekiyor. Mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezî imtihanla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt sürecini tamamlamış öğrenciler tercihte bulunamayacak.

Öğrenciler; merkezî imtihan puanı ile öğrenci alan okullar, mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç kümede tercih yapabilecek.

Merkezî imtihana girmeyen öğrenciler ise lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki kümede tercih yapabilecek.

İLK EKRAN MAHALLÎ YERLEŞTİRME İÇİN AÇILACAK

Öğrenciler, birinci olarak lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Lokal yerleştirme tercihlerinde ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercih edebilecek.

Tercihlerde birebir okul çeşidinden (Anadolu lisesi, mesleksel ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler; istemeleri hâlinde merkezî imtihanla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki “yeşil” renk, öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; “mavi” renk, komşu kayıt alanında yer alan okulları; “kırmızı” renk ise vilayet içindeki başka kayıt alanları ile vilayet dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtecek.

NAKİLLER İKİ PERİYOT SÜRECEK

Geçen yıl olduğu üzere LGS yerleştirmelerine temel nakiller, bu yıl da iki periyotta yapılacak. Her iki devirde de merkezî imtihan puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, mahallî yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihte bulunan ve birinci yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye temel nakil tercih devirlerinde kayıt alanından okul ve farklı cins tercih etme mecburiliği bulunmayacak lakin tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye temel nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde tıpkı okul tipinden en fazla 2 okul seçilebilecek.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE MÜSPET AYRIMCILIK

Olağan üstü hâl kapsamında; 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş zelzeleleri nedeniyle sadece Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde 2022-2023 öğretim yılında 5 Şubat 2023 tarihinde 8. sınıflarda kayıtlı olan öğrenciler;

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercihleri sırasında 2022-2023 eğitim öğretim yılının 1. devrini tamamlamış oldukları vilayetlerde mevcut ortaöğretim kayıt alanlarına nazaran tercihte bulunabilecek. Ayrıyeten bu vilayetlerin dışındaki başka vilayetlerde bulunan mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okulların tamamını ise “kayıt alanında” olarak tercih edebilecek.

Tercih periyotlarında lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış fakat rastgele bir okula yerleşemeyen öğrenciler, bulundukları İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komitelerine başvurmaları hâlinde mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullarda kontenjan olup/olmama durumuna bakılmaksızın okul ve şube istikrarı gözetilerek yerleştirme süreçleri tamamlanacak.

Tercih periyodunda merkezi imtihanla öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış öğrenciler için her 30 kontenjana 2 olacak formda ek kontenjan verilecek. Ek kontenjanlara yerleştirme süreçleri merkezi yerleştirme asılları çerçevesinde puan üstünlüğü ve tercih önceliğine nazaran yapılacak. Yerleştirmeye temel nakillerde (1 ve 2. nakil) ve sonraki tüm nakil süreçlerinde ek kontenjan kullanılmayacak.

SONUÇLAR 24 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK

Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi’ne nazaran özel ortaöğretim kurumlarının kayıt süreçleri ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların süreçleri ve kayıtları 26 Haziran-19 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleşecek.

Özel öğretim kurumlarına kayıt sürecini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih müddeti içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek.
Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 24 Temmuz tarihinde “meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek.

MERKEZÎ İMTİHAN PUANIYLA EN FAZLA ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRENCİ YERLEŞECEK

Türkiye genelinde 2 bin 492 liseye merkezî imtihan puanına nazaran öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, imtihanla öğrenci alan okullara toplam 206 bin 414 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, toplumsal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan ayrıldı.

2023 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’na ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir