Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasında kritik görüşme

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini duyurdu.

İki önderin görüşmesinin değerli gündem hususlarından biri, dünyanın gözünün çevirdiği Tahıl Koridoru muahedesinin geleceği. Rusya’dan bu hususta yapılan açıklamada “Talepler karşılandığında tahıl mutabakatına dönülecek.” tabirleri yer aldı.

RUSYA MUTABAKATTAN ÇEKİLMİŞTİ

Türkiye BM’nin aracılığı ile İstanbul’da imzalanan Karadeniz tahıl mutabakatı dünyadaki besin krizinin önüne geçerken, Rusya geçtiğimiz günlerde kendi besin eserlerinin satışı önündeki mahzurların kalkmaması nedeniyle daha evvel iki kere uzatılan tahıl mutabakatından çekildiğini duyurmuştu.

Moskova şartlarının sağlanması durumunda muahedenin yine başlayacağını kaydederken, Batı medyası Rus idaresinin başta ABD olmak üzere Batı’nın ödemeler ve sigorta süreçleri üzere alanlarda uygulanan yaptırımları esnetmesi için baskı kurduğunu öne sürüyor.

ERDOĞAN: PUTİN’İN BU İNSANİ KÖPRÜNÜN DEVAMINI İSTEDİĞİNE İNANIYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bahse ait açıklamasında “Birinci yılına girmek üzere olduğumuz Karadeniz Teşebbüsü insani mülahazaların çatışma dinamiklerine galebe çaldığının ispatlayan bir projedir. Bu teşebbüs değerli bir diplomatik muvaffakiyet olarak şimdiden tarihe geçmiştir. Teşebbüs sayesinde dünya piyasalarına 33 milyon tondan fazla tahıl eseri sevk edildi. Böylelikle gelir düzeyi düşük birçok ülkenin besin krizine sürüklenmesinin önüne geçildi. Karadeniz Teşebbüsünün devam etmesine atfettiğimiz değeri farklı vesilelerle lisana getirdik. Bu emelle diplomatik uğraşlarımızı son günlerde ağırlaştırdık. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı dostum Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum.” sözlerini kullanmıştı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir