Size ‘Aç Kalırım Daha İyi!’ Dedirtecek Kadar İğrenç Olan Dünyanın En Mide Bulandırıcı Yemekleri

Yemek yemek en temel gereksinimlerimizden olsa da kimi kültürler işi o denli bir noktaya taşımış ki beşerde mutfağa girme isteği bırakmıyorlar! Canlı ördek yumurtalarından Tarantula kızartmalarına kadar midenizi alt üst edecek iğrenç yemeklere bünyesi sağlam olanlar bile dayanamayacak! İşte karşınızda dünyanın en mide bulandırıcı yemekleri… ?

Bizde de görece rahatsız edici olan mumbar üzere yemekler olsa da birtakım kültürler çıtayı aşmış durumda.

Hayal güçleri de genişmiş diye düşünmenize neden olacak seviyede mide bulandırıcı yemekleri keşfetmeye hazırsanız içeriğimize geçiyoruz! ?

1. Maceramıza İngiltere’den bir lezzetle başlayalım. İşte karşınızda Stargazey turtası…

en.wikipedia.org

Mousehold kasabasının klâsik yemeklerinden olan Stargazey turtasında balıkların başı bilerek dışarda bırakılıyor. 23 Aralık’ta servis edilen bu yemeği balıkları da yiyerek tüketiyorsunuz.

2. Filipinler’de iştahla tüketilen ve Balut ismi verilen bu yemek bildiğiniz canlı ördek yumurtası!

Döllenmiş ve embriyosu oluşmuş olan yumurtalar canlı olarak kaynatılıp sirke, pul biber ve tuzla birlikte tüketiliyor. Hem de yarı gelişmiş embriyonun kemikleri ve tüyleri de dahil olmak üzere…

3. Japonya’nın çiğ balık yemesinden tiksiniyorsanız bir de sperm keselerinden yapılan bu yemeğe bakın…

Morina ya da balon balıklarının sperm keseleriyle yapılan Shirako isimli bu yemek gurmeler ortasında havyar öncesi ziyafet olarak isimlendiriyor. Beyin üzere görünse de aslında tadı muhallebi üzereymiş…

4. Bazılarınızın midesini alt üst edecek cinsten başka bir lezzet Tarantula kızartması.

Kamboçya’da hem turistlerin hem de mahallî halkın afiyetle yediği bir abur cubur olan Tarantula kızartması, kızartılmadan evvel sarımsak yahut şekerle yapılmış bir sosa batırılıyor. Duyduğumuza nazaran avuç avuç yiyorlarmış ve korkmayın, katiyen zehirli değil!

5. Restoran ve marketlerde satışı yasaklanmış olan Casu Marzu peyniri, İtalya’nın dünyaya bir armağanı!

Bu iğrenç görünümlü peynirin ismi da ‘çürümüş peynir’ manasını taşıyor. Sardina’da klâsik bir yiyecek olan Casu Marzu koyun sütünden yapılıyor ve tüketmeden evvel uygunca çürümesi bekleniyor. Peynir kurtlandıktan sonra da sütle ve malum canlılarla bir arada yeniyor… ?

6. Sırada Grönland’ın klâsik yemeklerinden olan Kiviak var.

Kiviak için taze yakalanmış bir fokun içi boşaltılıp 500 farklı kuşla dolduruluyor. Sıkıca dikilen fok derisi daha sonra toprağa gömülüyor ve kuşların fermente olması için 3 ila 18 ay boyunca bekleniyor. Bu müddet sonunda kuşlar olduğu üzere tüketiliyor…

7. ‘Mongolian Mary’ ya da koyun gözü suyu olarak bilinen bu içeceğin fotoğrafı bile mide bulandırıyor!

Moğolistan’da akşamdan kalmaya âlâ geldiği için tüketilen içecek, domates suyuna bir adet koyun gözü turşusu atılmasıyla elde ediliyor. İster inanın ister inanmayın lakin gözler bol vitamin ve antioksidan içeriyor, o yüzden içeceğin epeyce yararlı olduğunu söyleyebiliriz!

Bu yemekler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir