Selahattin Demirtaş neden saçını kazıttı? Selahattin Demirtaş neyi protesto ediyor?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve misyondan alınarak yerine kayyum atanan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı‘nın cezaevinde saçını kazıtması gündem oldu. İşte, Selahattin Demirtaş’ın saç kazıtma nedeni…

SELAHATTİN DEMİRTAŞ NEDEN SAÇINI KAZITTI?

Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, kendisine yöneltilen ‘kamu görevlisine karşı alenen hakaret’ suçlaması nedeniyle bugün Küçükçekmece 23’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde duruşmaya katıldı. Demirtaş duruşmada Edirne F Tipi Cezaevi’nden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bulundu. Demirtaş’ın imajlarda saçlarını kazıttığı görüldü.

NEDENİNİ BAŞAK DEMİRTAŞ AÇIKLADI

Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, toplumsal medya hesabından, “Selahattin ile Selçuk Hoca, İran’da saçının bir kısmı açık diye gözaltına alınıp katledilen Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etmek ve İran’daki direnişe dayanak vermek üzere saçlarını kazıttılar” dedi.

NE OLMUŞTU?

Tahran’da ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Amini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi İran’da ve dünyada infiale yol açtı. 

Mahsa Amini, 13 Eylül’de Tahran’ı ziyareti sırasında “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alınmış ve tıpkı gün ansızın kötüleşerek şuurunu yitirmişti. Polis, üç gün komada kaldıktan sonra 16 Eylül’de hastanede öldüğü açıklanan bayanın bir “kalp rahatsızlığı yaşadığını” savunurken, aktivistler Amini’nin darp edildiğini ve başına aldığı darbeler yüzünden öldüğünü belirttiler. 

Masha Amini’nin hayatını kaybetmesinin akabinde başta İran’ın başşehri Tahran olmak üzere ülke çapında aksiyonlar başladı. Şovlarda 6 gün geride kalırken, İran İnsan Hakları Örgütü’ne nazaran, ülkede en az 31 kişi  hareketlerde ömrünü yitirdi. Öte yandan, dünyada birçok kişi genç bayanın mevti üzerine protesto şovları düzenlemeye başladı. Toplumsal medyada ise Amini’nin vefatı üzerine bayanlara yaşatılan baskı ve kısıtlayıcı nizam eleştirelerek, gündem oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir