Şarj ağı işletmecilerine 30 Haziran’a kadar süre verildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), “Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlandı.

Buna nazaran, 31 Aralık prestijiyle mevcut şarj ağı işletmeci lisansı sahibi hukuksal bireylere, Şarj Hizmeti Yönetmeliğinin ilgili unsuruna uygun olarak şarj ağının oluşturulması için 30 Haziran 2023 tarihine kadar mühlet verildi.

EPDK’nin “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” de Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlandı.

3 AYDAN 9’A UZATILDI

Buna nazaran, tüketim tesislerinin elektrik muhtaçlığını karşılamak üzere kurulacak yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı üretim tesislerinde, üretim yahut tüketim tesislerinin farklı dağıtım ya da vazifeli tedarik şirketi bölgesi hudutları içinde olması halinde mahsuplaşma süreçlerinin nasıl yürütüleceğine ait gerekli altyapının piyasa işletmecisi tarafından hazırlanması için belirlenen müddet 3 aydan 9 aya uzatıldı.

Üretim tesislerinin farklı misyonlu tedarik şirketi bölgesi hudutları içinde olmasına yönelik yeni müracaatlar ile halihazırda işletmede olan tesislere yönelik talepler ise 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren değerlendirmeye alınacak.

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin yayımlandığı tarih prestijiyle işletmede olan yahut 1 Temmuz 2023 tarihine kadar işletmeye girecek üretim tesisleri ile farklı dağıtım ya da vazifeli tedarik şirketi bölgesi içindeki tüketim tesislerinin mahsuplaşma süreçleri de 1 Temmuz 2023 tarihine kadar üretim tesisinin bulunduğu bölgedeki vazifeli tedarik şirketi tarafından yürütülecek. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir