Prof. Naci Görür: 2029’a kadar İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığı yüzde 64

Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Toplum ve Afet Riski Yönetimi’ seminerinin 7’ncisi ‘Ülkemizde Zelzele ve Sarsıntıya Dirençli Kentler’ başlığıyla gerçekleştirildi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ozan Duygulu moderatörlüğünde yapılan seminerin konuğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür oldu.

Görür, 1999’dan itibaren 30 sene içinde her an olmak üzere İstanbul’da 7 ve üzeri zelzele olma mümkünlüğünün yüzde 64 olduğuna vurgu yaparak, “Bu 2029’a kadar bir müddet demek. Bu varsayım 15 yıl artı yahut eksi olarak düşünülüyor. Bu, en yeterli ihtimali düşündüğümüzde 2044’e kadar vaktimiz olabildiği manasına geliyor. Bir Afet Bakanlığı kurulabilirse ve iyi de bir bütçesi olursa Türkiye genelinde kıymetli bir gelişme sağlayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Görür, Türkiye’nin en değerli gündeminin sarsıntı olması gerektiğini vurgulayarak, fay tartışmasının da bilim beşerlerine bırakılması gerektiğini aktardı.

ilim insanlarının da bunu medyanın önünde tartışmaması gerektiğine işaret eden Görür, “Bu tartışmalardan ötürü asıl tahlile gidemiyoruz. Bizim kabul etmemiz gereken bir gerçek var. Türkiye bir sarsıntı ülkesidir. Her an her yerde büyük sarsıntılar olabilir. Binlerce insanımızı bir gecede kaybedebiliriz” sözünü kullandı.

Görür, kentleri sarsıntıya dirençli hale getirmenin altı bileşeninin olduğuna dikkati çekerek, bunların idare, halk, altyapı, yapı stoku, çevre-ekosistem ve iktisat olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Görür, il idareleri ve yer kullanımının mikrobölgeleme çalışmaları çerçevesinde yapılmasının kıymetine işaret ederek, bu çalışmaların yüklü olarak 1999 zelzelesinden sonra yapıldığını aktardı.

O periyot bir ilçenin mikrobölgeleme çalışmalarının 20-25 milyon dolar tutuğunu lisana getiren Görür, bu çalışmaların bütün Türkiye’de yapılması gerektiğini belirtti.

Görür, geliştirme çalışmaları süren erken sistemlerin temel emelinin doğalgaz, su, elektrik üzere stratejik kurumlarda önden sistemlerde kesinti sağlayarak güvenlik ehemmiyetlerini artırmak olduğunu anlattı.

‘İSTANBUL’U ZELZELE DİRENÇLİ HALE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ’

Bugünkü teknolojiyle sarsıntı dirençli kentler yapmanın hiç sıkıntı olmadığını belirten Görür, şunları kaydetti:

“Olası bir İstanbul sarsıntısında kanalizasyon ve içme suyu sistemlerinin ziyan görebileceğini görüyoruz. Buna nazaran sistem düzeltme çalışmaları yürütmeye başladık. Bu, Türkiye’de bir birinci. Önemli bir formda çalışmaya başlarsak, biz İstanbul’u sarsıntı dirençli hale dönüştürebiliriz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir