Prens William’ın tercihi tartışılıyordu: Zaten bir sürü kurala uymak zorunda… Bari etek giymeye zorlamayın

SADECE KRAL DEĞİL TIPKI VAKİTTE BİR MAGAZİN FİGÜRÜ
Aynı vakitte bir magazin ögesi olarak görülen Charles’ın natürel ki tüm dünyayı kızdıran kimi tercihleri de oldu bu ortada.

İlk eşi Diana’ya sevgi göstermemesi, onun yerine herkesin gözü önünde Camilla’yla aldatması üzere…

Ama Charles artık Büyük Britanya’nın hükümdarı ve milyonların sevgisini kazanmak zorunda olduğunun farkında. Hem de monarşinin geleceğinin tartışıldığı kimi bölümlerce gereksiz görüldüğü bu periyotta.


SEMPATİ KAZANMAK ZORUNDA

İşte bu yüzden de yani sempati kazanmak için yıllardır yaptığı bir şey var. Bilhassa kraliyet ailesinin varlığının en çok tartışıldığı bölgelerde mahallî giysilere bürünüyor. Bizim İskoç etek diye bildiğimiz bu bölgeye özel kilt giymek de dahil.

Üstelik ailesinde bunu yapan tek kişi Charles da değil. En küçük kardeşi yeni Edinburgh Dükü Edward da vakit zaman bu lokal kilt eteklerle kimi etkinliklere katılıyor.

Ellerinde İskoçya’ya ilişkin soyluluk unvanlarını da tutan İngiliz kraliyet ailesinin birçok üyesi de bu mevzuda tıpkı Charles üzere davranıyor. Bir kişi hariç. O asla babası üzere kilt giymiyor. Kimi vakitlerde da bu yüzden tenkit alıyor.

Kim mi bu kişi? Kral Charles’ın akabinde tahtın birinci sıradaki varisi olan Galler Prensi William.

Prens William, eşi Kate Middleton ile birlikte sık sık İskoçya’ya da resmi ziyaretlerde bulunuyor. Etkinliklere katılıyor.

Yine de onu İskoçya’ya yaptığı ziyaretlerde üzerinde İskoç etek denilen kiltle gören hiç kimse olmadı. İşte bu durum nedeniyle de vakit zaman sertleşen tenkitler alıyor William.

Ama bir kraliyet uzmanı William’ın bu davranışını savundu ve onu eleştirenlere “Adamı rahat bırakın… Aslında bir sürü kurala uymak zorunda” diye uyardı.

WILLIAM’IN İSKOÇ ETEK GİYMEK ZORUNDA OLDUĞUNU SAVUNDU
Prens William’ın İskoç etek giymeme nedeni bu mahallî giysiden hiç hoşlanmaması. İskoçya ile ailevi bağları olduğu halde babası üzere bunu yapmak istemiyor. 

Geçen hafta The Telegraph Gazetesi için bir yazı kaleme alan gazeteci Alan Cochrane, William’ın İskoç etek giymek zorunda olduğunu belirtti.

Özellikle de bu bölgede çalışırken. Yani resmi bir ziyarette bulunduğunda.Cochrane bunun, İskoçya’ya bir hürmet niteliğinde olduğunu belirtti.

Fakat BBC’nin kraliyet uzmanı Jennie Bond ise William’ın kilt giymemesinin rastgele bir saygısızlık içermediğini belirtti.

William’ın küçükken kilt giymek zorunda kaldığını lakin artık rahatı için bunu tercih etmediğini vurguladı.

Giyim konusunda mahallî motifleri ve renkleri yansıtma vazifesi William’ın eşi Kate’in. Bir İskoçya gezisi sırasında giydiği ekoseli mantosu da bunun örneklerinden biri. 

‘ZAVALLI WILLIAM… ASLINDA BİR SÜRÜ KURALA UYMAK ZORUNDA’
OK Magazine’e konuşan Bond ” Adama bir rahat verin. Zavallı William, zati bir sürü kurala uymak zorunda” dedi. 

Bond’a nazaran William, kendi düğününde bile hangi üniformayı giymesi gerektiğini söyleyen babaannesi Elizabeth’in isteğine boyun eğdiğini söyledi.

Bond kelamlarını şöyle sürdürdü: ” Şayet kilt giydiğinde kendini rahat hissetmiyorsa kimsenin onu buna zorlamaya hakkı olduğunu düşünmüyorum.”

Kraliyet uzmanı Bond’a nazaran William giydiği kıyafetleri hoş bir biçimde taşıyor. Hatta kilt giydiğinde bile hoş görüneceği görüşünde. Ancak bu eteği giymemek onun hakkı ve herkesin de buna hürmet göstermesi gerek uzmana nazaran.


KARISIYLA İSKOÇYA’DA OKURKEN TANIŞTI: William’ın kilt giymediği için eleştirilmesinin altında öbür nedenler de var. Bunlardan biri de şu anda evli olduğu Kate Middleton ile İskoçya’da bulunan St. AndrewS Üniversitesi’nde tanışmış olması. Kimileri onun sadece bu yüzden bile kilt giymek zorunda olduğunu savunuyor.

GEÇMİŞİ 1500’LERE KADAR UZANIYOR
Peki ya Prens William’ın giymediği için eleştirildiği kilt nedir? Aslında ekose kumaştan yapılan ve herkesin İskoç etek diye bildiği bu kıyafet birkaç kesimden oluşuyor.

Genellikle düğün, balo üzere özel günlerde giyiliyor bu etekler. Hem aile ve bu aileye mensup olmaktan duyulan gururun simgesi hem de gücün ve romantizmin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. 

Aslında kilt tek başına giyilmiyor. Ceket, yelek, gömlek, kravat, kilt ismi verilen etek, eteğin iki modülünü bir ortada tutan özel kilt iğnesi, dize kadar uzanan yün çorap, kurdeye ve ayakkabılardan oluşuyor.

İskoçların bu eteği giymesinin tarihçesi ise 1500’lü yıllara uzanıyor. O sıralarda İskoç erkekleri ava çıktıklarında dizlerine kadar uzanan omuz atkıları kullanırdı.

Zamanla bunların hali değişti ve daha geniş atkılar kullanmaya başladılar. İşte bu geniş atkılardan ötürü bilhassa savaşlar sırasında bedenlerinin üst kısmını rahat kullanamayan İskoçlar, daha rahat edebilmek için kilt giymeye başladı. 

Ama tek özelliği bu değil bu ünlü eteğin. Kalın ve güçlü kumaşlardan dikilen bu etekler soğuktan korunmaya da dayanak oluyor. Dağlık topraklarda de daha rahat hareket imkanı sağlıyor.

BİR PERİYOT YASAKLANMIŞTI
Ayrıca kiltlerin kumaşlarının da manası var. Kullanılan renkler kişinin hangi aileye ve hangi topluluğa ilişkin olduğunu da simgeliyor.

Bir avantaj daha! Soğuk havalarda geceleri uyurken battaniye olarak da kullanılıyor. 

Bu ortada bir hatırlatma yapalım. Bu etekler 1746 tarihli bir yasa ile İngiliz kraliyet ailesi tarafından yasaklandı. Bu da İskoçların yansısını çekti.

Israrla bu etekleri giyenler, 6 ay mahpus cezası alıyor sonra da sürgüne gönderiliyordu. Ancak 1780’li yıllarda İngiltere hükümdarı bir politik atılım olarak bu yasağı kaldırdı ve kilt tekrar giyilmeye başlandı.

KİLTİN EN ÇOK YAKIŞTIĞI KİŞİ
Bir de işin magazin boyutu… Son devirde yalnızca İngiltere’de değil tüm dünya basınında kilt denildiğinde akla gelen bir kişi var. Lakin o kişi Charles değil, onun yaveri. Yani İskoçya 5’inci Tabur Kraliyet Alayı’ndan Binbaşı Jonathan Thompson.

Kraliçe’nin vefatından evvel onun yanından ayrılmayan Binbaşı Thompson, kiltin en çok yakıştığı kişi olarak sık sık gündeme geliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir