“Ordu Pidesi/Ordu Yağlısı” Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Aldı!

Coğrafi işaret; eserlerin kaynağını, özelliklerini, coğrafyasıyla ortasındaki kontağını gösteren bir nevi garanti dokümanıdır. Coğrafik işaret tescili ile eserin kalitesi, klasikliği ve yerelliği muhakkak bir üne kavuşmuş eserin kimlik kartı çıkarılır yani bu eser artık bir nevi korumalıdır. Türkiye’de pek çok eser ve yöresel lezzette coğrafik işaret tescili bulunuyor. Ordu’nun mahallî lezzetlerinden biri olan Ordu Pidesi/Ordu Yağlaması ise Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescilledi! İşte ayrıntılar ?

Orduluların yerli yabancı herkes tarafından en çok sevilen yemeklerinden biri olan Ordu Yağlısı/Ordu Pidesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafik Tescil İşareti aldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 06.04.2022 tarihinde yapılan tescil başvurusu, 26.01.2023 tarihinde kabul edildi.

Ordu Pidesi nedir? Türk Patent ve Marka Kurumu’nda bulunan tarife nazaran Ordu Pidesi:

‘Ordu Pidesi / Ordu Yağlısı; özel hedefli buğday unu, su, tuz ve yaş maya (Saccharomyces cerevisiae) kullanılarak hazırlanan ve çoklukla kıymalı, peynirli yahut kuşbaşılı iç harç konup pişirilerek Ordu vilayetinde üretilen yarı açık pidedir. İç harçta, öteki bileşenlerin de kullanılması mümkündür. Hamurun hazırlanmasında, hamurun daha tatlı ve daha koyu bir renkte olması isteniyorsa, beyaz şeker kullanılabilir.Tercihe bağlı olarak; pişirilmeden evvel kenarlarına yumurta sürülebilir ve tam pişmeden 1-2 dakika evvel ortasına yumurta kırılabilir. Piştikten sonra dışına eritilmiş tereyağı sürülüp servis yapılır. Servis yapılırken çoklukla kesilmez ve elle yenir.Ordu Pidesinin / Ordu Yağlısının pişmemiş haldeki hamur tartısı 200 g, uzunluğu 40-50 cm ve eni 10-15 cm, iç harcının yükü ise yaklaşık 100-150 gramdır.Ordu Pidesinin / Ordu Yağlısının üretiminde kullanılan kıymalı harç orta yağlı kıyma, kuru soğan, tuz ve tereyağı; peynirli harç beyaz peynir / kaşar peyniri ve tereyağı; kuşbaşılı harç ise yağsız kuşbaşı et, domates, yeşilbiber, sarımsak, tuz, karabiber-pul biber karışımı ve tereyağı bileşenlerinden oluşur.Ordu Pidesi / Ordu Yağlısı, çoklukla gürgen ve meşe odunları kullanılarak yakılan taş fırınlarda pişirilir.Ordu Pidesinin / Ordu Yağlısının hamuru; hamurun hazırlanması ve bezelere bölünmesi olmak üzere iki sefer mayalandırılır.Ordu Pidesinin / Ordu Yağlısının geçmişi eskiye dayanır. Ordu ilinin mutfak kültüründe kıymetli bir yere sahiptir. Bilhassa pazar kahvaltılarında yer alır. Coğrafik sonda, meskenlerde hazırlanan iç harcın fırınlara götürülerek Ordu Pidesi / Ordu Yağlısı yaptırılması geleneği de mevcuttur. Bu sebeplerle coğrafik hudut ile ün bağı bulunur.’

Ordu Pidesi Nasıl Yapılır? İşte Ordu Pidesi tanımı:

Hamuru için;

  • 3 su bardağı un

  • Yarım çay kaşığı tuz

  • Bir tutam toz şeker

  • 20 gr yaş maya

  • Yumurta

Pide içi için;

  • 250 gram kıyma

  • 2 adet kuru soğan

  • 6-7 kol maydanoz

  • Tuz

  • Tereyağı

Ordu Yağlısı Nasıl Hazırlanır?

1. Hamuru için verilen materyaller bir kaba konup kulak göğsü yumuşaklığında hamur elde edilir. 

2. Başka yanda, kıymayı bir tencerede az zeytinyağı ile kavurup ince doğranan soğanı ek edip bir mühlet daha kavurduktan sonra tuz ve karabiber isteğe bağlı maydanoz ek edilip karıştırılır. 

3. Hamurdan büyük bir modül alınıp, elips halinde açılır. 

4. Açılan hamura kıyma içi serilerek elipsin iki ucu birleştirilir ve mekik hali verilir. 

5. Hamurun üzerine yumurta sarısı sürülüp fırına verilir. 

6. Fırından çıkmadan evvel pidenin orta yerine bir yumurta kırılır, yumurta piştikten sonra fırından çıkan pide servis yapılır.

Diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir