Okan Karaten davasında karar!

İstanbul Şişli’de 11 Haziran’da arazi uyuşmazlığı yaşayan iki küme ortasında silahlı çatışma çıkmış ve kızlarını parka götüren Okan Karaten ile eşi de çatışmanın ortasında kalmıştı. Kızını korumak için üstüne kapanan 48 yaşındaki Okan Karaten başına isabet eden kurşunda olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Olayın akabinde 5’i tutuklu 9 sanık hakkında dava açıldı. Açılan davanın görülmesine İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar ve Okan Karaten’in eşi Elanur Karaten avukatlarıyla birlikte katıldı.

?

“AİLEMİ DARMADUMAN ETTİLER”

Duruşmada kelam alan Elanur Karaten, ömür uzunluğu sanıkların yakasında olacağını söyleyerek, “Hayatlarına olağan bir biçimde devam etmesine müsaade vermeyeceğim. Daima orantısız tutukluluk diyorlar. Oransızca insan öldüren bu canilerin dışarı çıkmasına müsaade vermeyeceğim. Ailemi darmaduman ettiler. Ben günahsız birinin yoldan geçerken öldürülmesini kabul edemiyorum. Bunlara bir dava daha açacağım. Mahkemenizi vicdan muhasebenizle baş başa bırakıyorum” dedi.

Sanıklar ise son kelamlarında pişman olduklarını söyleyerek öldürme kastlarının olmadığını söyledi.

24 YIL MAHPUS

Alınan son kelamların gerisinde kararını açıklayan mahkeme heyeti Okan Karaten’i vuran tutuklu sanık Yunus Aksak’ı, “olası kast ile taammüden öldürme” kabahatinden 24 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Yunus Aksak ayrıyeten, “ruhsatsız silah bulundurma” ve “öldürmeye teşebbüs” hatalarından da toplamda 14 yıl mahpus cezası aldı. Başka sanıklar da çeşitli hatalardan 3 ay ile 9 yıl ortasında değişen oranlarda mahpus cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

Yunus Aksak’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Karara reaksiyon gösteren Okan Karaten’in eşi Elanur Karaten, “Demek ki adam öldürmenin cezası yok. Allah hepinizin belasını versin. İnşallah tıpkı şeyi çoluk çocuk yaşarsınız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir