Murat Kurum’dan İzmir paylaşımı: Depremin izlerini siliyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir’in Seferihisar ilçesinde 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki sarsıntının ikinci yıl dönümünde, toplumsal medya hesabında şu sözleri kullandı:

“2 yıl evvel bugün! Saat 14.51! 16 saniye! Hiç bir anını unutmadan İzmir’imizde sarsıntının izlerini silmeye çalıştık. Başlattığımız büyük dönüşümle yavrularımızın geleceğe itimatla bakacakları okullar; hemşehrilerimizin sıhhatle oturup çalışacağı konut, iş yerleri inşa ettik. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Allah memleketimize bir daha zelzele acısı yaşatmasın.”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada da sarsıntının akabinde yapılan çalışmalara ait bilgiler verildi. Bakanlık, Bayraklı ilçesi hudutları içerisinde zelzele sonucu çöken yahut ağır hasar gören yapıların bulunduğu alanda 1404 konut ve 289 iş yerinin, hak sahiplerine teslim edildiğini duyurdu.

Teslim edilmeyen konut bağımsız ünite adedinin 15, ticari ünite adedinin de 10 olduğu belirtilen açıklamada, Bayraklı’da Kent Hastanesinin olduğu bölgede 2 bin 816 konut ve 60 iş yeri inşaatlarının etaplar halinde devam ettiği ve yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilmesinin hedeflendiği aktarıldı.

Açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Bakanlık, Bayraklı ilçesi hudutları içerisinde zelzele sonucu çöken yahut ağır hasar gören yapıların bulunduğu alandaki 7 adet proje alanını ‘Rezerv Yapı Alanı’ olarak belirledi. Bu ‘Rezerv Yapı Alanları’nın imar planı değişiklikleri TOKİ tarafından hazırlanarak bakanlıkça onaylandı. Bu alanlarda yapı ruhsat süreçleri İzmir Vilayet Müdürlüğünce tamamlandı. Yapı kullanma dokümanları 7 adet proje alanının tamamında düzenlenip onaylandı. Sarsıntı sonrası TOKİ tarafından bölgede 5 bin 61 konut, 357 iş yeri, 8 derslikli anaokulu, 24 derslikli ilköğretim ve ortaöğretim okulu, sıhhat tesisi, 2 cami ve genel altyapı ihalesi gerçekleştirildi. Ayrıyeten rezerv alanda da 3 bin 657 konut, 68 iş yeri ve 8 derslikli anaokulunun da ihaleleri yapıldı. Bu projelerden; 397 konut ve 2 iş yerinin teslim süreçlerine başlandı. 444 konut, 6 iş yeri ve genel altyapı işlerinin ise iskan ve abonelik süreçleri devam ediyor.”

“Binalarımızın tamamı sarsıntıya dayanıklı”

TOKİ Uygulama Şube Müdürü Emrah Bıyıkoğlu, İzmir sarsıntısı sonrası devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu doğrultuda depremzede vatandaşlarımıza bir an evvel sağlıklı ve inançlı konutları ulaştırmak için Sayın Bakanımız Murat Kurum, kelam verdi depremzede vatandaşlarımıza. Yıkılan ve ağır hasar alan binaların yerinde dönüşümünün sağlanması için proje çalışmalarına başlandı. Binalarımızın tamamı zelzeleye sağlam yapıdadır. Hak sahiplerimiz, depremzede vatandaşlarımız inançlı halde yuvalarında oturabilirler.”

 

“Devletimiz yanımızdaydı”

Depremde yıkılan konutunda eşini kaybeden ve yeni konutu teslim edilen Hatice Baltırak ise Bakan Kurum’a teşekkürlerini sunarak, “Baktım ki konutumuz yan yatmış. Eşim balkondaymış, göçüğün altında kalmış. Bir cehennem günüydü. Allah bin kez razı olsun, ayağı taşa değmesin Bakanımız Murat Kurum’un. Onunla birlikte çıkardılar. 18 ayda, 20 ayda meskenlerimiz bitti. Allah razı olsun, devletimiz yanımızdaydı.” dedi.

Depremde konutu yaşanılmayacak hale gelen ve yeni konutuna 1 yıl içerisinde kavuşan Sırrı Gürler de devletin dört dörtlük iş yaptığını belirterek, “Buranın başlamasıyla bitmesi 1 sene. Yani temel atma ve anahtar teslimi. Biz de 3 ay sonra şubatta anahtarı aldık, nisanda taşındık. Bu devlet başımızdan eksik olmasın. Devlet olmasa perişandık. Sağlam, sarsıntıya sağlam olduğunu biliyoruz. Gereç kalitesi çok hoş. Sevecen bir meskenimiz oldu yani. Allah razı olsun.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir