Muhtardan düğün yasakları: Kadınlarla erkekler bir arada eğlenemez

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı köylerden olan Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, bayan ve erkeklerin bir ortada eğlenmesini yasaklayan karara imza attı. Köyde düğün, kına ve asker uğurlama cümbüşünde, bayan ve erkeklerin bir ortada eğlenmesinin, dine uygun olmadığını savunan muhtarlık, bu kararına Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği’nin de takviyesini aldı.

Muhtarlık ve dernek, bayanlara düğünlerde yalnızca iki saat cümbüş müddeti de tanıdı. Tez olarak yayılan bu enteresan karar, daha sonra muhtar tarafından da doğrulandı.

Muhtar Arif Yılmaz, “Düğünlerde ve kınalarda yabancı yerlerden gelen beşerler olduğu için bayanlar rahatsız oluyor. Buna pürüz olabilmek için köy heyetiyle birlikte bu türlü bir karar aldık. Düğünlerde sadece bayanların eğlenmesi için 2 saatlik bir mühlet ayrılacak” dedi.

Dilekçede yer alan “Dinen uygun değildir” kısmına ait de konuşan Yılmaz, “Ben dinen eşimin ve kızımın yabancı erkeklerle birebir yerde oyun oynamasını uygun görmüyorum. Bayanların rahatsız olduğu birçok olay yaşadık. Bu nedenle bu türlü bir karar aldık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir