Muharrem İnce: Al birini vur ötekine; beraber yargının canına okudular!

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Altılı Masa’ya ait olarak, ”Masanın bacakları kırılmış zati. Bir ortaya geliyorlar, kısır günü, çeyrek altın günü yapıyorlar, hiçbir şey konuşmadan ayrılıyorlar. Arttan kendi adamlarına, birbirine laf söyletiyorlar. Ne Cumhur ne Millet tek yol Memleket. Al birini vur ötekine. Bir arada yargının canına okudular” dedi. 

Partisinin Küçükçekmece Sefaköy Kültür Merkezi’ndeki Gençlik Buluşması’na katılan İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesince verilen cezayı eleştirerek cumhurbaşkanı seçilirse birinci düzelteceği yerin yargı olduğunu söyledi.

“Teröristle fotoğraf çektiren milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesine ‘hayır’ dersen, ben giderim”

Partisini bırakıp gitmekle suçlandığını aktaran İnce, “Azerbaycan’a yardım eden Türkiye’ye, ‘Maalesef Azerbaycan’a yardım ettik’ diyen CHP milletvekili olursa ben oradan giderim. Mavi vatana, Libya tezkeresine ‘hayır’ dersen, ben oradan giderim. Teröristle fotoğraf çektiren milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesine ‘hayır’ dersen, ben giderim. 12 bin 843 sandığa gözlemci koymadılar. Partinin parasını harcamadılar. Bayraklarımı asmadılar. Bana dayanak olmadılar. Hayır bunlar da değil ayrılma sebebim. Bunlara üzüldüm ancak istikrarını bozdular partinin, ideolojik duruşunu değiştirdiler, Atatürkçü kimliğinden sıyrıldılar. Onun için ayrıldım. Derdim bu. Yani ferdî kırgınlık değil bu. Duruş sıkıntısı. Mesela Atatürk’e ‘kefere’ diyen milletvekili var” halinde konuştu.

“Partili cumhurbaşkanı da olmaz, parti liderinin buyruğunda cumhurbaşkanı da olmaz”

Muharrem İnce, “PKK terör örgütü” demesi koşuluyla HDP ile de masaya oturabileceğini açıkladı. Eğitimin ehemmiyetine vurgu yapan İnce, eğitimi cemaatlere, tarikatlara bırakmayacağını da söyledi.

Altılı Masa’nın partili cumhurbaşkanına karşı olduğunu anımsatan İnce, “Bunlar ne diyor? Biz o denli birini bulacağız ki cumhurbaşkanı yapacağız. Ancak biz altımız karar alacağız. Biz ona tak diye söyleyeceğiz, o da şak diye yapacak. Bu türlü bir saf bulunur mu? Bu türlü bir saf adam cumhurbaşkanı olur mu? Yüzde 2 oy almışsın, adam 50 artı 1 almış, seni dinleyecek o denli mi? Partili cumhurbaşkanı da olmaz, parti liderinin buyruğunda cumhurbaşkanı da olmaz” diye konuştu.

“Masanın bacakları kırılmış zaten”

İnce, altılı masayı, ”Altılı masa durur mu diye sorarsan, bence durmaz. Masanın bacakları kırılmış zati. Bir ortaya geliyorlar, kısır günü, çeyrek altın günü yapıyorlar, hiçbir şey konuşmadan ayrılıyorlar. Geriden kendi adamlarına, birbirine laf söyletiyorlar” kelamlarıyla eleştirdi.

2018 seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu‘nun kendisini aday gösterdiği açıklamasını kabul etmeyen İnce, “Yok o denli bir şey. Abdullah Gül’ü aday gösteriyordu. Anket yapıldı. Yüzde 85 CHP tabanı beni istedi. O da mecbur kaldı, aday gösterdi. Yoksa lütufta mı bulundu? Kendisi aday olsaydı” diye konuştu.

İnce, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ ile görüştüklerini lakin şimdi kurdukları bir ittifak olmadığını kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir