Mısır BRICS’e üyelik başvurusunda bulundu

Rusya’nın Kahire Büyükelçisi Georgy Borisenko, Mısır’ın BRICS’e üyelik başvurusu yaptığını belirterek, “Mısır, BRICS kümesine katılmak için müracaatta bulundu. Çünkü şu anda BRICS’in üzerinde çalıştığı bahislerden biri, ticaretin ulusal para üniteleri yahut oluşturulacak ortak para ünitesi üzere alternatif para ünitelerine azami seviyede geçirilmesi. Mısır buna çok ilgi gösteriyor” dedi.

Mısır’ın Rusya’yla ticareti ve öteki ekonomik işbirliği çeşitlerini geliştirmek istediğini belirten Borisenko, bu ticari süreçlerde yeni ödeme sistemleri geliştirme sürecinin sürdüğünü kaydetti.

Mısır’ın BRICS Bankasına üyeliği kabul edilmişti

Daha evvel Mısır; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS’in Yeni Kalkınma Bankası’na üye olmuştu.

19 ülke daha BRICS’e katılmak istiyor

Güney Afrika’nın BRICS Temsilcisi Anil Sooklal, 19 ülkenin kümeye üye olmak istediğini, 13’ünün resmi müracaatta bulunduğunu, 6’sının ise gayri resmi olarak niyet belirttiğini söylemişti.

Geçen hafta sonu Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, BRICS’in Yeni Kalkınma Bankası’nın Çin’in Şanghay kentindeki merkezini ziyareti sırasında, bankanın başkanlığını yürüten eski Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile gerçekleştirdiği görüşmede bankaya katılmak için üyelik talebini iletmişti.

Uruguay da bankanın üyesi olmak istiyor

Bankaya 5 kurucu üyesi dışında Mısır, Bangladeş ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üye olurken hala Uruguay ile üyelik görüşmeleri yürütülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir