Meral Akşener: Varsayın kaybettik, ondan sonra bir daha parlamenter sistem konuşulamaz

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Partili Cumhurbaşkanlığı’nın yerine güçlendirilmiş parlamenter sistem ismine çaba ederek bunu konuşarak yaptığımız son seçimdir. Bu seçimi almak zorundayız. Bu seçimde başarmak zorundayız. Türkiye ölmez, bitmez ancak varsayın kaybettik ondan sonra bir daha parlamenter sistem konuşulamaz. Bu ucube sistemin bir tarafında var olan tek adam sisteminin karşılığı bu taraftan da bir tek adamı seçmek zorunda kalırız” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ”Benimleyseniz, benimle olduğunuzu artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum” kelamlarıyla başlayan tartışmaların ardından Akşener’in sözleri dikkat çekti.

Akşener ayrıyeten, “Kendisine herhalde ölünceye kadar şükran duyacağım. Ben sülaleme ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nu çocuklarıyla beraber’ vasiyet ettim. Başlarına bir şey gelirse bendedir, bizdedir” diye konuştu.

İYİ Parti önderi Akşener, bugün İzmit Belediyesi’nin üç yıllık çalışmalarıyla ilgili tanıtım programına katıldı.

Akşener, şu açıklamaları yaptı:

  • Biz partiyi kurduk. ‘Kurulamaz’ dediler, kurduk. 24 Haziran’da seçim kararı alındı ve tam seçime gideceğiz. YSK’dan bilakis sonuç çıkacağı söylenmeye başlandı. Sonra bir siyasi partimizin Genel lideriyle görüştük ‘Acaba bir arada gidebilir miyiz’ diye maalesef olmadı, koşullar uymadı. Sonra benim aklıma sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmek geldi. Kendisine gittim 15 milletvekili talep ettim. Yani bu neydi? Demokrasiye dair Türkiye’de birçok şeyi değiştirecek bir adım atılmasına yönelik bir talepti. Kendisine herhalde ölünceye kadar şükran duyacağım. Ben sülaleme ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nu çocuklarıyla beraber’ vasiyet ettim. Başlarına bir şey gelirse bendedir, bizdedir. O, 15 milletvekili arkadaşımdan birisi de karşımda duruyor.

“‘TÜRKİYE Mİ, İYİ PARTİ Mİ?’ DENİLDİĞİNDE TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDECEKSİNİZ”

  • Yıllarca CHP ve sağın renkleri ortasında büyük bir aralık varken o davranış biçimi o ortadaki alanı, o uzaklığı kapattı. Bir iş birliğine, güç birliğine sebep oldu. Bu arada Cumhuriyet Halk Partisi benim babamın partisidir ha… Artık alerjik bir tavır üzerinden söylemiyorum uygunlukta birleşmenin ne kadar düzgün hizmetlere yol açtığını anlatmak için söylüyorum. Yüz yıllık bir parti. Kuralları var. Var baba var. biz ise yeni kurulmuşuz, start up üzere. Anında karar al, koş koş. Gel gel. Bu türlü bir partiyiz. Hasebiyle gittik teklif ettik. Liderlerim çok uzun sürdü. Tam bir ay üzerinde konuştuk. Tabi ben dayanamıyorum İzmit’in kızıyım hafif bir dürtme yaptık sonra geri döndüler. Neyse oturduk ben arkadaşlarıma bir şey söyledim. Biz bu masaya oturmayı DÜZGÜN Parti’yi bir yere getirmek için yapmıyoruz. Biz bu masaya oturmayı çökmüş umudunu kaybetmiş fakat somut muvaffakiyete muhtaçlığı olan o muhalif seçmeni ayağa kaldırmak için yapıyoruz. Onun için ‘Türkiye mi, İYİ parti mi?’ denildiğinde Türkiye’yi tercih edeceksiniz.
  • İyi ki o teklifi götürmüşüz düzgün ki siz de o teklife evet demişsiniz biz de o masaya oturmuşuz. Benim maksadım doğrusu İstanbul’du. Zira sayın Erdoğan, ‘İstanbul benim aşkım’ kederi. İstanbul’u almak Sayın Erdoğan’ın elinden aşkını almaktı. Ben o aşka göz dikmiştim ancak bunu da madem biz bizeyiz, madem şehrimdeyim, mademki doğduğum yerdeyim, artık o aşkı almaktı fakat o aşkın alınmasından benden öteki inanan olmadı. Her türlü teze girdik, basın mensupları da dahil. Artık, sonuç biz bu bakış açısıyla, bu ülkenin beşerlerine ‘olabilir, biz yapabiliriz, istersek başarabiliriz’ i ispatladık. Artık, bunları niçin anlattım? Ben size tekrar teşekkür ediyorum, her gördüğümde de teşekkür ettim, etmeye de devam edeceğim. İnşallah çalmayacaksınız çırpmayacaksınız, çaldırmayacaksınız. Zati üçünü yapmayınca her şey düzgün gidiyor. Orada sıkıntımız yok lakin gözden kaçırmamamız gereken bir şey daha var.

“VARSAYIN KAYBETTİK ONDAN SONRA BİR DAHA PARLAMENTER SİSTEM KONUŞULAMAZ”

  • Türkiye bir ucube sistemle yönetiliyor. Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni ortadan kaldırabileceğimiz seçmenimizin oylarıyla sandıkta, demokrasi ile – artık bana dediler ki, ‘EYT’li mi emekli edeceksin? Olağan mi emekli edeceksiniz? Ben de ‘EYT’li EYT’li, bir müddet maaş almasınlar’ dedim. Söylemeye çalıştığım şey şudur: bu Partili Cumhurbaşkanlığı’nın yerine güçlendirilmiş parlamenter sistem ismine uğraş ederek bunu konuşarak yaptığımız son seçimdir. Bu seçimi almak zorundayız. Bu seçimde başarmak zorundayız. Türkiye ölmez, bitmez lakin varsayın kaybettik ondan sonra bir daha parlamenter sistem konuşulamaz. Bu ucube sistemin bir tarafında var olan tek adam sisteminin karşılığı bu taraftan da bir tek adamı seçmek zorunda kalırız.
  • Önceliğimiz parlamenter sisteme geçmektir, önceliğimiz hukukun üstünlüğünü kâmil bir demokrasiyi ve adaleti sağlamaktır. Bunun yolu da istikrar ve denetleme düzeneklerinin bulunduğu ve 21. yüzyılın yeni bedel setlerine uygun, sahiden gençliğe uygun umudunu da hayata geçirebilecek, Türkiye’ye nefes aldırabilecek güçlendirilmiş parlamenter sisteme bu ülkeyi geçirmektir. Sağ ve salim biçimde geçirmektir. Onun yolu, iki şeyi kazanmaktan geçiyor. Biri Cumhurbaşkanlığı’nı kazanacağız, oburunu de Meclis’i kazanacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir