‘Küresel piyasalar faiz artırımlarıyla soğuyacak’

Başta ABD ve Avrupa merkez bankalarının faiz artırımlarına önümüzdeki aylarda da devam edeceği bildirileri, global piyasalarda resesyon (durgunluk) riskini artırıyor. Bu durumdan en fazla etkilenecek bölümlerden birisi de otomotiv olacak. Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato, SÖZCÜ’ye Türkiye ve dünya otomotiv dalı hakkında açıklamalarda bulundu.

PAZARI YAVAŞLATIR

Faiz artırımlarının direkt tesirli olacağını tabir eden Imparato, “Küresel market bu faiz oranlarından etkilenir. Bu durum pazarları yavaşlatır, soğutur. Birinci çeyrek sonuçlarına nazaran görüp yorumlayacağız” dedi.

Türkiye’nin iç pazar satışlarının son yıllarda 700 bin-800 bin bandında hareket ettiğini hatırlatan Imparato, bunun 1 milyon ve üzerine çıkması gerektiğine dikkat çekti. Önümüzdeki devirde çip krizinin giderek azalacağını tabir eden Imparato, elektrikli araçlarda kullanılan pillerin bulunabilirliğinde ise soru işareti olduğunu kaydetti. Imparato, bu sorunun, 2023’te Avrupa’dan başlayarak dünyanın kimi bölgelerinde piyasaların muhtemelen soğuyacak olması ile hafifleyebileceğini aktardı.

Menzil uzamalı

Elektrikli araçların menzilinin artırılması gerektiğini tabir eden Jean-Philippe Imparato, menzilin 700 kilometre civarında olması gerektiğini belirtti. Bu ölçekte menzilli bir araç için şarj istasyonunda 2 saat harcanacağını anlatan Imparto, süratli şarj ile bunun 20 dakikada yapılabileceğini lisana getirdi. Imparato, “Torino’dan Roma’ya yahut Paris’ten Torino’ya basitçe gelmek gerek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir