Kur korumalı mevduat hesaplarında faiz üst limiti kaldırıldı

Hazine dayanaklı Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) hesaplarıyla ilgili dikkat çeken bir karara imza atıldı.TL KKM hesaplarıyla ilgili faiz tavanı büsbütün kaldırıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI

Kararda şu sözlere yer verildi:”23/2/2022 tarihli ve 5206 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine Ait Kararın 5’inci hususunun birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki formda değiştirilmiş, tıpkı unsurun üçüncü ve dördüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

FAİZ ORANI SERBESTÇE BELİRLENECEK

Bu Karar kapsamında takviyeden faydalanacak KKH’lere ait faiz oranı ikinci fıkradaki minimum orandan az olmamak üzere bankalar ve yararlanıcılar ortasında serbestçe belirlenir. İştirak bankalarında açılacak KKH’lerin iştirak bankacılığı temelleri çerçevesinde belirlenecek kâr hissesi oranlarına uygun halde açılması gerekir. Mevduat bankalarının KKH’lere uygulayacağı taban faiz oranı, TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır. Bu Karar kararlarını Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir