Korkutan açıklama: Yeniden artışa geçti

TÜSAD, insanlık tarihini en eski ve gayretin en aktif olduğu hastalıklardan biri olan veremin ülkemizde ve global bazda hala ölümcül bir hastalık olmaya devam ettiğini açıkladı.

Pandemi periyodunda azalan kayıtlı hasta sayısındaki artışın tekrar yükselişe geçtiğine dikkat çekilen açıklamada, veremin ülkemizde de değerli bir sıhhat sorunu olduğunun altı çizildi.

Dünyada kayıtlı olmayan 4 milyondan fazla hasta bulunduğu da hatırlatılarak; “Kayıtsız hastaların uygun tedavi alamayacak olması global ölçekte tüberküloz denetimini daha da zorlaştırıyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran, 2021 yılında tüm dünyada toplam 10,6 milyon yeni tüberküloz hastası bulunduğu ve 1,6 milyon insanında verem hastalığı nedeniyle hayatını kaybediyor” denildi.

ÜLKEMİZDE AZALMA VAR LAKİN HALA KIYMETLİ BİR SORUN

Ülkemizde de sıhhat çalışanlarının özverisi ile yürütülen Tüberküloz Denetim Programı’nda son yıllarda tüberküloz hasta sayılarında yıllık yüzde 4-6 ortasında azalma görüldüğüne dikkat çekilen TÜSAD açıklamasında, “Pandeminin ağır olduğu 2020 yılında sıhhat sisteminin pandemi odaklı çalışması ve hastaların sıhhat kuruluşlarına ulaşımındaki yetersizlikler ile yüzde 25 oranında kayıtlı tüberküloz hastasında düşüş oldu. 2021 yılında ise kayıtlı tüberküloz hastaları bir ölçü artarak 9 bin 156 olarak saptandı. Bu datalar de gösteriyor ki; ülkemizde de tüberküloz hala değerli bir sıhhat sorunu olmaya devam ediyor” tabirlerine yer verildi.

DİSPANSERLER GÜÇLENDİRİLMELİ

Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte vazife yapmaya başlayan Verem Savaş Dispanserleri sayesinde, eksikleri olmasına karşın hala yürütülen bir Tüberküloz Denetim Programı olduğu da hatırlatılarak şöyle denildi; “Bu programın muvaffakiyet ile devam etmesi için verem savaş dispanserleri yapısı ve çalışanlarının desteklenmesi, güçlendirilmesi gerekiyor. Böylelikle halkımızın bu kurumlardan daha fazla faydalanabilmesi, tüberküloz tedavilerinin eksiksiz yapılabilmesi, tüberküloz hasta temaslılarının takibinin yapılması ve gerekli bireylere gözetici tedavilerinin sağlanabilir. Bu da ‘Veremsiz Türkiye’ ve ‘Veremsiz Dünya’ gayesine ulaşılması için değerli bir adım olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir