KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Taksim’de tören

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle Taksim Meydanı’nda merasim düzenlendi. Merasime Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar, İstanbul Vali Yardımcısı Hasret Bozkurt, 3’üncü Kolordu Kurmay Başkanı Tuğgeneral Tolga Genç, Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, Kıbrıs gazileri ve çeşitli dernek üyeleri katıldı.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başlayan merasimde hürmet duruşu ve İstiklal marşının okunmasının akabinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar konuşma yaptı.

Çınar “Konuşmama başlamadan evvel bugünkü törenimizi İstiklal Caddesi’nde pazar günü vuku bulan hain atak ertesinde gerçekleştiriyor olmanın burukluğu içerisinde olduğumuzu vurgulamak isterim. Sivil ve günahsız insanları maksat alan terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Bu hain atakta hayatını kaybedenlere rabden rahmet, ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyorum. Anavatan Türkiye’mize geçmiş olsun” dedi.

Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının 39’uncu yıldönümü olduğunu söz eden Çınar, “Kıbrıs Türk halkının adada 1571’de başlayan Türk varlığını sürdürmek için verdiği uğraşın 144’üncü;

Kıbrıs Türk halkının 1963’te Paydaşlık Cumhuriyeti’nden atılmasıyla başlayan varoluş uğraşı ve devletleşme yolcuğunun 59’uncu; Anavatan Türkiye’nin hem Türklere hem Rumlara barış getirmek için gerçekleştirdiği haklı ve hukuksal müdahalesinin 48’inci yılındayız. Ve bugün, bu uzun ve güçlü seyahatin tarihi bir dönemecindeyiz. Ülkemizin bağımsız bir devlet olarak tanınması davetinin Türkiye tarafından, memleketler arası diplomasinin tepesi Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nde dünyaya duyurulması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarihinde artık geri döndürülemez bir sayfa açmıştır.

Geleceğimizle ilgili tarihi adımların atıldığı bu günlerde Cumhuriyetimizin yeni yaşını, prensip ve devrimleriyle Kıbrıs Türk halkının her daim yol göstericisi Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf edilmiş bu anıtın önünde sizlerle birlikte kutluyor olmaktan büyük onur ve memnunluk duyuyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir