Kışın kat kat giyindik şimdi tişört zamanı. Yaz geliyor ama önünüzde zayıflamak için çok zaman yok. 8 Adımda Düz Bir Karın

Basit şekeri beslenmenizden çıkarın: Yediğimiz birçok besinin içerisinde az da olsa şeker bulunur. Bu sebeple sıfır şeker ile beslenmek kavramı gerçek olmamakla birlikte çok da mümkün olabilen bir durum değildir. Şeker glikoz, früktoz, galaktoz üzere monomerler ve bunların bir ortaya gelmesi ile oluşan yapıdır. Bunlara karbonhidrat ismi verilir. Burada değerli olan, karbonhidratı büsbütün bırakmak değil, kâfi ölçüde ve yanlışsız kaynaklarından almaktır. Çay şekeri, kolay şekerli besinler, beyaz un ve eserleri, pirinç, bal, reçel, pekmez, hazır meyve suları, hazır kek, kurabiye, hamurlu ve şerbetli tatlılar, dondurma, gazlı içecekler, bisküvi ve aroma tozları ile hazırlanan içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunların yerine diyet lifi içeren, vitamin ve minerallerden güçlü olan tam tahıllı unlar ve eserleri, meyve ve sebzeler, kurubaklagiller karbonhidrat gereksinimini karşılamak için tercih edilmelidir. Bu sayede düz bir karın için temel adımlar atılabilir.

Yatmadan evvel yemek yemeyi bırakın: Yatmadan 3 saat öncesinde yemek yemek gerçek değildir. Atıştırmalıklar dahil yatmaya yakın saatlerde tüketilmemelidir. Yani su dışında rastgele bir şey yiyip içilmemelidir.

Akşam yemeği hafif mönülerden oluşturun: Alınması gereken gücün birden fazla sabah, öğlen ve varsa gündüz orta öğünleri ortasında paylaşılmalıdır. Akşam salata, zeytinyağlı zerzevat yemekleri, çorba üzere seçenekleri dahil edilerek hem rahat bir uykuya hazırlık yapılır hem de karın bölgesi yağlanmalarına mani olunabilir.

Çay ve kahve tüketimini sonlandırın: Çay ve kahve faydalı tesirleri olmakla birlikte, fazla tüketilmesi toksik tesirlere yol açabilen içeceklerdir. Çay açık, limonlu ve şekersiz olmak üzere 3-4 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Kahve de tekrar şekersiz tüketilmeli; günde 1 Türk kahvesi, 1 filtre kahveyi geçmemeli, içerisindeki kafeine kesinlikle dikkat edilmelidir.
Egzersiz yapın: Karın antrenmanları ile birlikte yürüyüşün de karın kaslarının gelişimde tesirli olduğu unutulmamalıdır. Haftada en az 3 kere 40 dakika yürüyüş yapmak hayatınızın bir kesimi olmalıdır.

Su içmeyi ihmal etmeyin: Günde en az 10 su bardağı su içmek metabolizmanın hızlanmasını, hormanların nizamlı çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıyeten kasların da öteki organlar üzere suya ihtiyacı vardır. Düz bir karın için kesinlikle su içilmelidir.

Kaliteli proteinleri tercih edin: Protein kaynağı olarak tüketilen her besinin bedene alındığında kullanılma, bedene katılma oranı tıpkı değildir. Bu kaynaklardan en değerlisi yüzde 100 yapıya katılan yumurtadır. Rastgele bir sıhhat sorunu yok ise her gün 1 yumurta yemek, hem gün içerisinde daha az acıkmayı sağlar hem de kasların yapısına katılarak hoş kas imgesine ulaşmaya yardımcı olur. Bunun dışında protein gereksinimini karşılamak için haftada 3-4 sefer kırmızı et, 1-2 sefer kurubaklagil, günde 4 porsiyon süt yahut yoğurt tüketilmelidir.

Kalsiyum ve D vitamini kaynaklarını unutmayın: Süt ve süt eserleri kalsiyumun en yeterli kaynaklarıdır. Günde 2 kase yarım yağlı ya da yağsız yoğurt, 1-2 su bardağı yarım yağlı ya da yağsız süt tüketilmelidir. 5- 6 adet badem, en az 1 öğünde koyu yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir salata, kalsiyum gereksiniminin karşılanmasını sağlayacaktır. Kalsiyum, kasların yapısına katılan ve kasların çalışmasını sağlayan kıymetli minerallerden birdir. Kas şekillenmesine yardımcı olur. D vitamini besinlerle karşılanmamaktadır. Bunun için doktor önerisi ve takibi dahilinde besin dayanağı kullanılabilir veyahut sistemli olarak günde 10-15 dk güneş ışığından yararlanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir