Kimsenin almak istemediği evin ürperten hikayesi! Aynı aileden 3 nesil burada yok oldu

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – Takvimler 23 yıl öncesini gösteriyordu. Mandy Power ismindeki genç bayan iki küçük kızı ve annesiyle birlikte Güney Galler’in en hoş yerlerinden biri olan Swansea Valley’in Clydach kentinde yarı müstakil sevecen bir konutta yaşıyordu. Dışarıdan hayli samimi, sıcacık görünen bu mesken Mandy Power ve ailesinin başına gelen o olaydan sonra yerini buz üzere bir soğukluğa bıraktı. Olaydan sonra hiç kimse Clydach’teki o konutu satın almak istemedi. Her ne kadar içi ve dışı epey kullanışlı ve çağdaş hale getirilmiş olsa da 175 bin sterlin (38 milyon 442 bin 14 türk lirası) bedelindeki bu mesken duyanların kaygılı düşü haline geldi.

Mandy Power, kızları Katie ve Emily ile birlikte meskeninin merdivenlerinde

34 yaşındaki Mandy Power, 80 yaşındaki annesi Doris, Mandy’nin küçük kızları Katie ve Emily, Kelvin Road’daki 9 numaralı beyaz yarı müstakil konutta birlikte yaşıyordu. Hayli huzurlu bir hayatları olan aile, Mandy Power’ın verdiği kararlardan ötürü yok oldu. Power ve ailesinin başına gelenler bugün hâlâ Galler’deki çözülemeyen en gizemli olayların başında yer alıyor. 27 Haziran 1999 tarihinde yaşanan vahşet herkes tarafından o denli bilinir oldu ki bölgeyi ziyarete gelen turistlerin bile duyduğu, merak ettiği ve üzerine fikir ürettiği gizemli bir hadise haline geldi. Peki 27 Haziran gecesi ne oldu? 23 yıl evvel yaşananların sorumlusu kim? Mandy Power’ın meskeni neden satılamıyor?

ÇEKİÇLE ÖLDÜRÜLDÜLER

Gizemli olay 27 Haziran 1999’un erken saatlerinde Clydach kentindeki Kelvin Sokağı’nda, 9 numaralı konutta gerçekleşti. 34 yaşındaki Mandy Power, yatalak annesi Doris Dawson ve kızları Katie ile Emily çekiçle dövülerek öldürüldüler. Cinayetten sorumlu kişi konutu ateşe vererek delilleri yok etmeye çalıştı fakat itfaiye vazifelileri mesken yanıp kül olmadan olay yerine gelerek müdahele etti. 4 kişinin vefatıyla sonuçlanan bu olayın kuşkulu listesi epey karmaşık. Mandy Power ve ailesini öldürdüğü argüman edilen kişi bölgede sevilmeyen, cürüm evrakı da epeyce kabarık olan David Morris’ti. Argümanlara nazaran Mandy Power ve David Morris’in bir bağlantısı vardı. 4 kişinin vefatıyla sonuçlanan olay gecesinde Morris, Power’ı cinsel birliktelik konusunda zorlamış ve Power’ın isteksizliği Morris’i öfke nöbetine sevk etmişti. Gözü dönen Morris de konuttaki herkesi öldürmüş ve meskeni yakmıştı. Başlarda katilin bu adam olduğu herkesçe kabul gördü zira David Morris’in agresif tutumları onu suçlamak için kafiydi. Lakin kimse olayın derinlerinde yatan öteki bir ihtimali düşünmedi.

Mandy Power ve ailesinin cinayetiyle ilgili bu öteki ihtimal ise epeyce karmaşıktı. Tezlere nazaran bu olayın sorumlusu bölgenin polis memurlarından Alison Lewis, kocası Stephen Lewis ve onun ikiz kardeşi Stuart Lewis’ti. Pekala polis memurlarının bu cinayetle nasıl bir kontağı olabilirdi? Eski polis memuru olan evli ve iki çocuk annesi Alison Lewis ve Mandy Power aslında uzun müddettir bir alaka yaşıyordu. Lakin bu bağlantı görünür değildi. Alison Lewis polis memurluğu sırasında bir intihar olayına şahit olmuş ve yaşadığı olaydan sonra emekliliğini istemişti. Emekli polis Alison, kendini ragbiye adamış ve tıpkı devirde dövüş konusunda da kendini geliştirmişti. Bu ayrıntıların bilinmesi olayı yorumlamak için kıymetliydi. Çünkü Mandy Power ve ailesi çekiçle darbe alarak, dövülerek öldürülmüştü. Alison’ın dövüş sanatlarında kullanılan çekiç üzere aletlerin kullanımında uzman olması ise farklı bir soru işareti olarak yorumlanmıştı.

David Morris

ŞÜPHELİ LİSTESİ KABARIK

Alison’ın kocasının ve kocasının ikizinin olay günü sergiledikleri kuşkulu tutumlar ve cinayet mahaline yakın yerlerde görülmeleri bu katliamı Lewisler’in gerçekleştirmiş olabileceği ihtimalini güçlendirdi. Cinayet günüyle ilgili aktarılan bilgiler ortasında cinayet mahaline giden birinci polis memuru Stuart Lewis’ti. Lewis konutun yarısı yanmış olmasına karşın meskende dört kişinin öldüğünden çok emindi. Alison Lewis’e cinayet saatinde nerede olduğu sorulduğunda ise kendisi sabah 09.00 civarında olaydan sonra Power’ın yanına geldiğini söylemişti lakin komşular sabah 06.00’da Alison’ı Mandy’nin meskeninde gördüklerine eminlerdi. Tüm bu ispatlar da bu cinayeti Morris’in değil, Lewisler’in işlemiş olması noktasında epey ikna ediciydi. Olayın gerçekleştiği günlerde katilin David Morris olduğuna kesin bir halde kanaat getirilse de cinayetten 1 yıl sonra Alison ve Stephen Lewis yapılan araştırmalar sonucu kuşkulu bulundukları için tutuklandılar, lakin sonunda kanıt yetersizliğinden özgür bırakıldılar.

Galler’de meydana gelen bu olay belgesellere de bahis oldu. BBC tarafından 2020 yılında çekilen belgeselde eski kuşkulu Alison Lewis’ten Mandy Power’ın eski eşine kadar herkes dinlendi. Mandy’nin ailesi her vakit gerçek adamın cinayetlerden karar giydiğine inandığını belirtti. Mandy’nin eski eşi ve iki çocuğunun babası, Morris için verilen kararın ‘doğru’ olduğunu söyleyerek 21 yıllık sessizliğini bozdu.

David Morris ise kendisine yönelik suçlamaları hiçbir vakit kabul etmedi. Hapishanede geçirdiği her gün hakkındaki tezlerin palavra olduğunu söyledi, katil olmadığını savundu. Morris’in yakınları ise yıllarca onun hatasız olduğunu kanıtlamak için çabaladılar. 23 yıl boyunca her ne kadar mahkemenin kararına itiraz edilse de David Morris özgür bırakılmadı. Morris 2021 yılının Ağustos ayında 59 yaşında Worcestershire’daki Long Lartin Hapishanesi’nde hayatını kaybetti. Mandy Power, annesi ve iki kızını öldürenin kim olduğu ortadan geçen 23 yıla karşın hâlâ net olarak bilinmiyor. Bu olayın Galler bölgesinin çözülemeyen cinayet hadiselerinden biri olmasının sebebi, şaibeli durumların hiçbir vakit açıklığa kavuşmamış olmasından kaynaklanıyor.

KİMSE O KONUTU ALMAK İSTEMİYOR

Vahşi olayın gerçekleştiği yere gelecek olursak, birebir aileden tam 3 kuşağın öldürüldüğü mesken yangından sonra yetkililer tarafından onarıldı. Yenilemenin akabinde hükümet bilgilerine nazaran, konut 2003 yılında 48 bin sterline (10 milyon 501 bin 89 türk lirası) satıldı. Lakin meskenin sahibi içinde yaşananlardan mıdır bilinmez bir türlü o meskende memnun olamadı ve konutu satılığa çıkardı. Mandy Power ve ailesinin başına gelenler konutun satılmasına gölge düşürüyor olacak ki ortadan yıllar geçmesine rağmen meskenin öyküsünü duyan müşteriler satın almak istemiyor, oldukları yerden adeta koşarak uzaklaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir